II Zlot Samorządów Uczniowskich w Tychach.

 


Wczoraj ( 26 listopada) w Urzędzie Miasta Tychy spotkali się uczniowie 12 tyskich szkół podstawowych, a dokładnie samorządy uczniowskie tych szkół, podczas II Zlotu Samorządów Uczniowskich Tyskich Szkół Podstawowych. Były wystąpienia, dyskusje i rozmowy o pomysłach i wspólnych projektach.

Obecnych na sali kilkudziesięciu uczniów i ich opiekunów przywitał Maciej Gramatyka – z- ca prezydenta Tychów  ds. społecznych:

– „Spotykamy się w miejscu, w którym odbywają się sesje Rady Miasta, być może w przyszłości wrócicie do tej sali już jako radni młodzieżowej rady, a potem Rady Miasta Tychy.  Jestem pewien, że zdobyte doświadczenie podczas takich jak to dzisiejsze spotkań z pewnością zaowocuje. Dziękuję za to, że tu jesteście i reprezentujecie swoich rówieśników, życzę Wam, by to spotkanie było inspirujące. Patrzę z radością w przyszłość, bo to Wy jesteście przyszłością tego miasta”.

Maciej Gramatyka podkreślił także, że urząd miasta jest otwarty na pomysły i propozycje młodzieży. O pomysłach młodych mówiono także podczas rozmowy o Budżecie Partycypacyjnym w Tychach, a także działalności wolontaryjnej Fundacji Śląskiego Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo”. Tematem omawianym podczas spotkania była także działalność Młodzieżowej Rady Miasta.

– Niemal wszyscy radni Młodzieżowej Rady Miasta działali lub działają do dziś w samorządach uczniowskich, stowarzyszeniach czy też zajmują się wolontariatem. To dobry początek do jeszcze większej aktywności i zaangażowania w życie społeczne miasta. Dlatego organizację takich spotkań uważam za bardzo dobry pomysł. Kilka lat młodsi od nas koledzy, którzy są dziś na sali nas nie znają czy boją się podejść do nas z jakimś pomysłem, a w czasie takich spotkań możemy się poznać i swobodnie porozmawiać –mówi  Tomasz Budziosz – Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Tychy.

Podczas spotkania głos zabrała także Małgorzata Hermyt – dyrektor Domu Seniora „Stały Ląd”, odbyła się także prezentacja szkół uczestniczących w kampanii „SENIOR-JUNIOR”, polegającej na pomocy osobom starszym i budowaniu relacji dzieci ze starszymi osobami.

– Dla nas – uczniów, takie spotkania to możliwość zdobycia nowych doświadczeń, większego zaangażowania się w sprawy społeczne. Dzięki nim uczymy się odpowiedzialności – mówi Iga – uczennica klasy VIII.

Główną organizatorką II Zlotu Samorządów Uczniowskich jest Marianna Niesobska -dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach.


Źródło : http://umtychy.pl/