10 edycja BEST Festiwal Filmowy „Kino BESTajemnic”.

 


BEST Festiwal Filmowy to znaczące wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Tychów – Prezydent Miasta pan Andrzej Dziuba w miesięczniku „Śląsk” wymienił festiwal wśród sześciu najważniejszych, tyskich kulturalnych „Dań firmowych”. Dzięki tej imprezie tyszanie mogą zetknąć się z kinem wykraczającym poza granice masowych produkcji. Głównym założeniem jest pokazanie twórczości indywidualistów współczesnego kina, którzy swoje produkcje kierują do widza wymagającego i otwartego na wyzwania. Festiwal ma zwrócić uwagę uczestników na projekty ambitne, tworzone wbrew modom, ale takie które swoją siłą oddziaływania wytaczają trendy w światowym kinie. Organizatorom przyświeca idea, aby i ten rodzaj  kina nie miał przed widzami tajemnic. Filmów pokazywanych podczas BEST Festiwalu  nie znajdą oni w normalnej dystrybucji kinowej w większości śląskich miast.

X edycja BEST Festiwalu Filmowego „Kino BESTajemnic” to kolejne spotkanie z kinem  uznanym przez krytykę, o pozytywnym międzykulturowym przesłaniu, pokazującym koloryt lokalny danego kraju. Zaplanowaliśmy pięć dni, podczas których pokażemy starannie wyselekcjonowanych 10 zróżnicowanych językowo produkcji.

W tegorocznym festiwalu nie zabraknie dramatów poruszających wiele społecznych problemów. Jeden z najważniejszych filmów, który zaprezentujemy to „Synonimy” – intrygująca izraelsko-francuska produkcja, wyróżniająca się swoją świeżością oraz eksperymentowaniem z językiem filmowym, zdobywca Złotego Niedźwiedzia podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu w Berlinie (Berlinale). W naszym repertuarze pojawią się również dwa inne filmy nagrodzone na Berlinialach Srebrym Niedźwiedziem: francusko-belgijski dramat „Dzięki Bogu” oraz włoski dramat  „Piranie”. Innym włoskim filmem, który zyskał spore uznanie jest „Dogman” – dramat nagrodzony aż 9-krotnie nagrodą Donatello, oraz dwukrotnie podczas festiwalu w Cannes. „Kafarnaum”, libański dramat, zdecydowanie zasługuje na naszą uwagę ze względu na nominację do Oskara za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny oraz dwukrotnie zdobytą nagrodę podczas Festiwalu w Cannes. Miłośnicy kina hiszpańskiego będą mieli okazję zobaczyć słynną parę aktorów – Penélope Cruz oraz Javiera Bardema w dramacie „Wszyscy wiedzą”. W naszym repertuarze pojawi się również hiszpańsko-kubańska „Yuli” – ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty, słynnego kubańskiego baletmistrza, z samym autorem w roli głównej. Na festiwalu nie zabraknie również niemieckiego kina: „Milcząca Rewolucja” która została nagrodzona na Festiwalu w Bawarii. Na koniec dwie skandynawskie propozycje: duńsko-szwedzki dramat „Królowa Kier”, a dla miłośników mocnego kina duński triller – „Winni”, będący oficjalnym kandydatem do Oskara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

Jak na festiwal filmowy przystało, publiczność wybierze zwycięzców w kategoriach: najlepszy film Festiwalu, a także najlepszy aktor i aktorka pierwszoplanowa, najlepszy aktor i aktorka drugoplanowa, najlepsza reżyseria, najlepsza  muzyka i najlepsze zdjęcia.


Źródło : http://bestfestiwal.pl/