Pierwsza ławka solarna w Tychach.

 


Ma niemal metr wysokości i 1,80 szerokości, wyposażona jest w autonomiczne, ekologiczne źródło zasilania czyli panel fotowoltaiczny, 2 porty USB, oświetlenie LED oraz możliwość korzystania z sieci bezprzewodowej – pierwsza w Tychach i jedna z niewielu w regionie ławka solarna pojawiła się na os. K.

Ławeczka kosztowała 17 tysięcy złotych brutto. Została zrealizowana w ramach tyskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt zgłosił Michał Kasperczyk – radny miejski.

  – Zgłaszając ten projekt, nie zwykłej, a solarnej ławki chciałem zwrócić uwagę tyszan na ochronę środowiska, cieszę się, że ławka została już zamontowana i wszyscy mieszkańcy mogą z niej korzystać – mówi Michał Kasperczyk.

W Tychach do końca listopada br. w ramach budżetu partycypacyjnego pojawią się dwie kolejne solarne ławki. Tym razem na ulicy Narcyzów. Zostaną zamontowane w ramach większego projektu obejmującego także renowację znajdującego się tam placu zabaw, demontaż starych elementów, montaż nowych urządzeń m.in. ściany zagadek i telegrafu, nasadzenia oraz montaż specjalnej lampy, która będzie także zawierała informacje o jakości powietrza. Projekt ten, wart 169 tysięcy złotych ( same ławki ok. 50 tys.) zgłosił do tyskiego budżetu partycypacyjnego Arkadiusz Chrobaczyński. Prace na jego realizacją właśnie się rozpoczęły.


Źródło : http://umtychy.pl/