Muzyka wykorzenionych.

 


Akademia Cafe, ul. gen. Wł. Andersa 22 – 19 października 2019 r., godz. 18.00

Kontynuujemy działania w przestrzeni Osiedla A. I tym razem odbędą się tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabaw tanecznych. Będzie to także wyjątkowa okazja, by poznawać kolejne instrumenty, na których grają nasi goście.

Muzyka tradycyjna ma silny związek z małymi społecznościami, które decydowały, jak podkreślać swoją kulturową odrębność. Na tej samej ziemi żyli ich rodzice, dziadkowie i pradziadowie, a z nimi rosła przez stulecia muzyka przekazywana tradycyjnie – z ust do ust, od mistrza do ucznia, z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj większość z nas z trudem poszukuje swoich korzeni – jesteśmy rozsiani po wielu krajach, przesiedlani po wojnie, emigrujemy ze wsi do miast za lepszą pracą. Co spaja ludzi z tak odległych stron jak Podkarpacie, Białoruś, Śląsk i Małopolska? Odpowiedzią jest język muzyki, poszukiwanie transowych i sentymentalnych brzmień wydobywanych z tradycyjnych instrumentów i przekładanie ich na język współczesnej, globalnej wioski. Czy cymbały mogą zagrać jak muzyka elektroniczna? O tym przekonamy się na spotkaniu z zespołem Pokrzyk.
To kapela trans-folkowa, grająca w różnych miejscach. Kręci ich starodawna muzyka taneczna oraz obrzędowa z Polski i innych stron. Grają mocno i do tańca. Choć akustycznie, dostrzegają i starają się podkreślać więź między transowością tradycyjnej muzyki i współczesną muzyką elektroniczną.  Podczas wspólnego spotkania usłyszeć będzie można melodie z miejsc pochodzenia każdego z nas – wygrzebane ze starych zapisków lub zebrane po wioskach. Sięgające co najmniej XIX wieku, a pewnie i jeszcze wcześniej. Blisko-odległe opowieści z Białorusi, pieśni z podmokłych mazurskich krajobrazów, żywe, a zarazem wzruszające melodie z Rzeszowszczyzny, przykurzony repertuar z okolic Krakowa, a także…

gospodarze: Pokrzyk: Daria Butskaya – skrzypce, śpiew, Katarzyna Dudziak – basy, śpiew, Mirek Ładoś – baraban, Paweł Iwan – cymbały, śpiew, Kamila Owsianików – flet, śpiew

„Z przytupem” to propozycja Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy.


Źródło : http://umtychy.pl/