Tychy zaangażowały się w kampanię zwalczającą uzależnienie od narkotyków.

 


Około 800 uczniów tyskich szkół weźmie udział w warsztatach poświęconych zwalczaniu uzależnień od środków psychoaktywnych. Szkolenia przejdą też pedagodzy i psychologowie. By kampania była bardziej skuteczna, samorząd kupił dwie walizki edukacyjne z atrapami takich środków.

Około 800 uczniów tyskich szkół weźmie udział w warsztatach poświęconych zwalczaniu uzależnień od środków psychoaktywnych. Szkolenia przejdą też pedagodzy i psychologowie. By kampania była bardziej skuteczna, samorząd kupił dwie walizki edukacyjne z atrapami takich środków.

– Używając takich niestandardowych środków, chcemy sprawić, by wiedza o zagrożeniach stała się standardem – tłumaczył wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka, który we wtorek przekazał jedną z takich walizek miejscowej policji. Będzie wykorzystywana podczas spotkań z młodzieżą, ale także w celu zwiększenia świadomości rodziców, nauczycieli, pedagogów i opiekunów.

Walizka edukacyjna jest autorskim projektem głównego specjalisty Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu Marcina Kosmali, a jej wykonawcą jest Naczelna Organizacja Techniczna w Opolu. Zawiera przedmioty najczęściej wykorzystywane do zażywania, przechowywania, dystrybucji i wykrywania narkotyków. Zawartość walizki była konsultowana z policyjnymi ekspertami – funkcjonariuszami wydziału kryminalnego i laboratorium kryminalistycznego.

– Potrzeba zakupu tej walizki wzięła się z konieczności zwiększania świadomości rodziców, nauczycieli, pedagogów, a także opiekunów placówek pracujących z trudną młodzieżą. Na nasze dzieci czyha coraz więcej zagrożeń – musimy zdawać sobie z tego sprawę i jak najlepiej przygotować się do radzenia sobie z nimi. Powinniśmy wiedzieć, jak diagnozować zagrożenia i rozmawiać o tym otwarcie z młodzieżą – powiedział wiceprezydent Gramatyka.

Przekazany w środę policji sprzęt będzie wykorzystywany do szkoleń policjantów, a także do spotkań z rodzicami przy okazji wywiadówek w szkołach. Ponadto we współpracy ze Stowarzyszeniem Trzeźwość Życia walizka będzie używana podczas finansowanych przez tyski samorząd warsztatów w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego pod hasłem „Życie jest tylko jedno”.

Iwona Bińkowska z Urzędu Miasta w Tychach poinformowała, że program zakłada równoległą realizację dwóch działań. Pierwsze będą skierowane do uczniów tyskich szkół, drugie do zainteresowanych pedagogów i psychologów z placówek oświatowych i placówek wsparcia dziennego.

Podczas warsztatów dla uczniów omawiane będzie m.in. radzenie sobie ze stresem i trudnościami przy użyciu środków psychoaktywnych i alkoholu. Prelekcje poprowadzą terapeuci. Zaplanowano 43 edycje po 45 minut dla ok. 800 uczniów.

W trakcie szkoleń dla grupy 34 pedagogów i psychologów poruszane będą zagadnienia związane z psychologicznymi mechanizmami uzależnień, rozpoznawaniem i skutkami zażywania substancji psychoaktywnych oraz możliwościami wsparcia tyskich uczniów eksperymentujących z takimi środkami. Projekt jest realizowany w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.


Źródło : https://www.portalsamorzadowy.pl/