Zasady rozgrywania Tyskiej Ligi Futsalu i TLF Cup w sezonie 2019/20.

 


Po blisko 200-u dniach przerwy w końcu doczekamy się inauguracji sezonu 2019/2020 Tyskiej Ligi Futsalu. Rozpoczynający się w niedzielę sezon będzie wyjątkowy z kilku powodów.

Po pierwsze po raz pierwszy w historii zabraknie w nim obrońcy tytułu. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby zespół który zdobył Mistrzostwo, nie wystartował w kolejnym sezonie. Niestety w 10 edycji zabraknie The Naturatu, który po roku gry zrezygnował z dalszego udziału z TLF. Powód ? Problemy kadrowe.

Po drugie, sezon 2019/2020 będzie rozgrywany w nieco innej formule w porównaniu do dwóch poprzednich edycji. Po rozegraniu fazy zasadniczej na zasadzie „mecz i rewanż”, tabela zostanie podzielona na pół, a następnie zostaną utworzone dwie grupy: mistrzowska i słabsza. Po tym podziale zespoły z miejsc 1-4 zagrają dodatkową rundę w której rozstrzygać się będą losy mistrzowskiego tytułu. Z kolei drużyny z miejsc 5-8 również rozegrają dodatkową serię gier, której stawką będzie awans do Turnieju o Puchar Tyskiej Ligi Futsalu, który od tego sezonu zmienia nazwę na TLF CUP. Udział w zawodach zapewnią sobie dwa najlepsze zespoły grupy słabszej, czyli te, które rozgrywki zakończą na miejscach 5-6. Ekipy z miejsc 7-8 sezon 2019/2020 zakończą po ostatniej – 17 kolejce i nie wezmą udziału w TLF CUP.

TLF CUP – tu poza nazwą zmieni się również format rozgrywek. Udział w turnieju weźmie 6 najlepszych zespołów. W poprzednich latach rozgrywki te toczyły się stricte na zasadzie pucharowej, gdzie drużyna przegrywająca od razu żegnała się z turniejem. W nadchodzącym sezonie 6 zespołów zostanie podzielonych na dwie grupy, gdzie każdy zagra z każdym. Awans do półfinałów uzyskają po dwa najlepsze zespoły, które następnie według zasady „na krzyż” utworzą pary półfinałowe. Taki format rozgrywek powoduje, że nawet pomimo jednej porażki w meczu grupowym, w dalszym ciągu będzie można sięgnąć po Puchar.

W 10 edycji Tyskiej Ligi Futsalu będzie też kilka nowinek. Pierwszą z nich jest forma rozpoczęcia meczu. Po syrenie sygnalizującej koniec rozgrzewki, oba zespoły ustawiają się przy linii bocznej i razem z arbitrami prowadzącymi zawody wychodzą na środek parkietu, gdzie nastąpi przywitanie obu ekip. Kolejną nowością będą pomeczowe wywiady, podczas których zawodnicy będą mogli na gorąco podzielić się opinią na temat zakończonego spotkania.

Z niecierpliwością wszyscy czekamy na pierwszy gwizdek sędziego, który oficjalnie otworzy jubileuszową – 10 edycję Tyskiej Ligi Futsalu. W inaugurującym sezon 2019/2020 pojedynku, Piłkarscy Emeryci podejmą beniaminka – MAGNĘ FORMPOL. Początek spotkania w niedzielę o godzinie 16:00


Źródło : http://futsal-tychy.futbolowo.pl