Wybory parlamentarne 2019 – kiedy, na kogo, jak głosować ?

 


Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 roku. W tym dniu wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Prawo do głosowania ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.

Kiedy wybieramy.

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy z 6 sierpnia, wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października 2019 roku. Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach 7.00 – 21.00.

Kogo i jak wybieramy.

Zgodnie z konstytucją w wyborach do Sejmu wybieramy 460 posłów. O mandat poselski może ubiegać się każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów kończy 21 lat i posiada pełnie praw wyborczych. Posłów wybieramy w 41 okręgach wyborczych. Kandydatów na posłów mają prawo zgłaszać zarówno partie polityczne, jak i wyborcy, co szczegółowo wyjaśnia Informacja PKW z dn. 5 sierpnia. Wybieramy również 100 senatorów w 100 jednoosobowych okręgach wyborczych. Do Senatu kandydować może każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów kończy 30 lat oraz posiada pełnie praw wyborczych. Podobnie jak w wyborach do Sejmu, kandydatów do Senatu mogą zgłaszać partie polityczne oraz sami wyborcy na zasadach opisanych w Informacji PKW z dn. 5 sierpnia.

Jak głosować.

Każdy z wyborców wpisany jest tylko do jednego spisu wyborców, sporządzany przez urzędy gmin. Jeżeli głosujemy w miejscu stałego zamieszkania (zameldowania), nie trzeba żadnych dodatkowych formalności. Wystarczy w dniu wyborów udać się do odpowiedniego lokalu wyborczego z dowodem osobistym bądź paszportem.

Gdzie głosować.

Informacja o numerach oraz granicach obwodów głosowania i wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych. >>> KLIKNIJ TUTAJ <<<

Kandydai do Sejmu i Senatu.


Kandydaci do Sejmu w okręgu nr 31

Lista numer 1 – KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

Lista numer 2 – KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Lista numer 3 – KOMITET WYBORCZY SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ

Lista numer 4 – KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ

Lista numer 5 – KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

Kandydaci do Senatu w okręgu nr 75