III. edycja jazz! OPEN MIND – Raczkowski / Kostka DUO.

 


Teatr Mały – 28 września 2019 r., godz. 17.00
bilety : 15 zł

Minimalistyczna faktura duetu jest dla nich przestrzenią intymnego dialogu. Ich muzyczne poszukiwania nie ograniczają się do współczesnego akustycznego
jazzu, chłoną one także elementy muzyki nowej czy manier zaczerpniętych z folkloru.
Rdzeń tego spotkania to absolutne otwarcie na tu i teraz improwizacji, nawiązujące niejako do Cage’owskiego idiomu przypadkowości w muzyce.

Franciszek Raczkowski – fortepian
Mikołaj Kostka – skrzypce

Franciszek Raczkowski

Pianista wrażliwy na każdy detal. Impresjonista. Improwizator,
w niezwykły sposób wplatający w swój język improwizacji idiom klasycznej pianistyki, z którego wywodzi się jego tożsamość. Jego grę można usłyszeć na kilku różnorodnych stylistycznie albumach (m. in.’Time’ Przemka Kleczkowskiego i ‚Hala’ zespołu Królestwo Beskidu) oraz w muzyce zespołów Vibe Quartet, Follow Dices, z którymi zdobył wiele nagród
(Krokus Jazz Festival, Hanza Jazz Festival, Sibiu Jazz).
Jest również laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Jego debiutancki album (Franciszek Raczkowski Trio – Apprentice, wydawnictwo ForTune), zyskał wiele przychylnych opinii w środowisku muzycznym. Jan Ptaszyn Wróblewski stwierdził, że to muzyka z wielkimi nadziejami na przyszłość.Ta sama muzyka znalazła się, obok nagrań Sławka Jaskułke, Leszka Możdżera i Michała Tokaja, w japońskim wydaniu zestawiającym dokonania polskich pianistów (Polish Pianism, wydawnictwo CorePort, 2017).

Mikołaj Kostka

Esteta skrzypcowego brzmienia. Wrażliwiec i poszukiwacz.
Kompozytor. Eksperymentator, balansujący między wirtuozerską zadziornością, a minimalistyczno-ascetyczną przestrzenią, bliską ciszy.

Maciej Obara powiedział o nim : „Bez wątpienia Mikołaj Kostka ma wielki dar do komponowania. Cechuje go ujmująca muzykalność oraz piękny dźwięk. Jego muzyka jest czarująca, a On sam chętnie sięga w niej do abstrakcji. Przed nami artysta różnych wymiarów.”

Obecnie student Akademii Muzycznej w Katowicach. Współtwórca zespołu Raczkowski/Kostka Duo oraz lider formacji Follow Dices, laureata XIII Hanza Jazz Festiwal, wyróżnionego na Blue Note Poznań Competition 2017, debiutując fonograficznie z obiema formacjami w ubiegłym roku. Światło dzienne ujrzały płyty „Duo” (Raczkowski/Kostka Duo) oraz „Eternal Colors” (Follow Dices), wydane pod egidą niezależnej wytwórni SJ Records, obie znakomicie przyjęte przez rodzimą krytykę.

O „Duo” :
„Aura dyskretnej delikatności przełamana współczesną improwizacją”
Krzysztof Komorek / Polish Jazz
„Zachwyca spokój, świadomość dźwięku i wspaniała kameralna atmosfera”
Jędrzej Janicki / Jazz Press
„Stunning debut, (…) wondrous amalgam of Jazz, contemporary Classical music and Folklore”
Adam Baruch / The Soundtrack Of My Life
„Rozrzewniona, przyjazna, urodziwa, chwilami lekko nostalgiczna (…) w pracy instrumentalnej Kostki i Raczkowskiego usłyszymy maestrię i wrażliwość
nie tylko artystyczną, ale i techniczną”
Maciej Krawiec / Jazz Forum
„Wyobraźnia muzyczna, pomysłowość i odwaga w łamaniu sztywnych konwencji stylistycznych”
Marcin Mlek / Muzol


Źródło : https://teatrmaly.tychy.pl/