III. edycja jazz! OPEN MIND – Quartet Wibrafonowy Bernarda Maseli „Tribute to Jerzy Milian”.

 


Teatr Mały – 28 września 2019 r., godz. 19.00
bilety : 15 zł

W 2013 roku, wibrafonista Bernard Maseli powołał do życia projekt „Tribute to Jerzy Milian”, który to projekt jest ewenementem nie tylko na polskiej scenie jazzowej.Oto po raz pierwszy w historii polskiego jazzu na jednej scenie pojawiają się z towarzyszeniem sekcji rytmicznej czterej najwybitniejsi polscy wibrafoniści jazzowi. Wszyscy oni czują się spadkobiercami twórczości „ojca” polskiej szkoły wibrafonowej Jerzego Miliana i prezentując Jego najsłynniejsze kompozycje (m.in. słynne „Memory of Bach” czy „At the Watch Makers”) w konfiguracjach zespołowych i indywidualnie, oddają cześć temu wybitnemu artyście.
Projekt „Tribute to Jerzy Milian” zadebiutował scenicznie (z towarzyszeniem izraelskiego multiinstrumentalisty Amira Gwirtzmana) w 2013 roku w ramach Letniej Akademii Jazzu z miejsca stając się sensacją festiwalu, recenzent Michał Wilczyński (Jazz Forum) pisał:
„Drugi koncert Letniej Akademii Jazzu 2013 okazał się jednym z najmocniejszych akcentów wszystkich dotychczasowych edycji festiwalu w ogóle. Wzorem wszelakich „summits” i „conclaves”, tak popularnych w świecie jazzu w latach 70., na jednej scenie stanęli obok siebie czterej (!) wybitni wibrafoniści: Irek Głyk, Dominik Bukowski, Karol Szymanowski i odpowiedzialny za całość Bernard Maseli, wspomagani sekcją rytmiczną i grającym na instrumentach dętych Amirem Gwirtzmanem. W programie ich występu znalazło się kilka klasycznych kompozycji Jerzego Miliana, w tym ponadczasowe rozwinięcie bachowskiej inwencji, napisane wraz z Krzysztofem Komedą w czasach słynnego Sekstetu Komedy (Memory of Bach, powtórzone później w nowej aranżacji na albumie „Bazaar”) oraz pełna uroku, zaopatrzona w piękną melodię At the Watch Makers. Przeplatające się solówki oraz finezyjnie zaaranżowane, polifoniczne tematy stanowiły o niezwykłej sile tego koncertu. Jednorazowy (jak się wydawało) projekt okazał się na tyle mocny, że w tym roku wystąpi m.in. na katowickim Off Festivalu!”
Podobnie został przyjęty na słynnym Off-Festiwalu w Katowicach
Marek Fall (portal Onet Muzyka):
„Fajerwerki wystrzeliły za to na wyjątkowym koncercie „Tribute To Jerzy Milian”, bo to właśnie piękne jest w OFFie, że można wpleść w program takie wydarzenia! Cztery wibrafony, kontrabas, perkusja, instrumenty dęte (saksofon, klarnet) oraz klawisz i przez kilkadziesiąt minut w namiocie mieliśmy pokaz wirtuozerii, jakby rodem ze złotej ery polskiego jazzu.”
Zespół występuje w składzie:

Bernard Maseli – wibrafon, marimba, leader

Karol Szymanowski – wibrafon, marimba

Dominik Bukowski – wibrafon, marimba

Bartek Pieszka– wibrafon,marimba

oraz sekcja rytmiczna w składzie:

Paweł Tomaszewski – piano

Michał Kapczuk – bass

Marcin Jahr – drums


Źródło : https://teatrmaly.tychy.pl/