Tychy przekażą Metropolii wiaty przystankowe.

 


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczyna proces przejęcia utrzymania wiat przystankowych na swoim terenie. W pierwszym etapie wstępną wolę przekazania Metropolii tego zadania wyraziło 14 gmin. Pozostałe będą mogły zrobić to w kolejnych etapach. Aby tak się stało konieczna jest kompletna inwentaryzacja infrastruktury przystankowej w każdej gminie. Ten proces w wielu gminach jeszcze trwa.

Metropolia konsultacje w tym temacie rozpoczęła w październiku 2018 roku. Wówczas do gmin i miast trafiły zapytania o infrastrukturę przystankową na ich terenie. W 2019 roku odbyło się również spotkanie z przedstawicielami miast i gmin członkowskich, gdzie omówiono temat zarządzania wiatami przez GZM.

Pod koniec maja Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przedstawiła gminom i miastom propozycję przejęcia od nich zadania związanego z wiatami przystankowymi – z ich zarządzaniem i utrzymaniem.

W pierwszym etapie 14 gmin wstępnie zadeklarowało, że przekaże Metropolii zadanie utrzymania wiat przystankowych. Obejmuje ono budowę, przebudowę oraz remonty wiat przystankowych.

Metropolii zależy, aby ujednolicić wygląd wiat i w pełni wykorzystać ich potencjał, m.in. reklamowy, co pozwoli na obniżenie kosztów utrzymania. Planuje również budowę nowych wiat.

Proces przejęcia przez Metropolię zadań z poszczególnych gmin będzie odbywać się sukcesywnie. Pierwsze z nich mogą zostać przekazane w 2020 roku, a kolejne w następnych latach.

Żeby przejąć wiaty w danej gminie, konieczna jest ich kompletna inwentaryzacja. W niektórych gminach trwa jeszcze ten proces.

Porozumienie z Metropolią zawarły: Bytom, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Knurów, Gliwice, Ożarowice, Radzionków, Ruda Śląska, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Tarnowskie Góry i Tychy.


Źródło : http://metropoliagzm.pl/