Kultowe Osiedle A – Z przytupem : Skład Niearchaiczny.

 


Akademia Cafe – 21 września 2019 r., godz. 18:00

Przed nami spotkanie z muzyką góralską w nowej, świeżej interpretacji. Muzeum Miejskie w Tychach kontynuuje działania w przestrzeni Osiedla A. I tym razem odbędą się tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabaw tanecznych. Będzie to także wyjątkowa okazja, by poznawać kolejne instrumenty, na których grają nasi goście.

Jesień powitamy wspólnie z zespołem folkowym Skład Niearchaiczny , a część warsztatów poświęcona będzie instrumentarium górali pochodzących z Żywiecczyzny. Członkowie zespołu opowiedzą, zaśpiewają, zagrają, a także dadzą zagrać na dudach, skrzypcach, piszczałkach jednootworowych, fujarkach i wielu innych ciekawych muzycznych wynalazkach. Uczestnicy tanecznego spotkania dowiedzą się, co ma wspólnego róg pasterski z telefonem komórkowym, a także czym różnią się dudy od kobzy.

Skład Niearchaiczny to zespół grający muzykę góralską w nowej, własnej interpretacji. Muzyka Beskidu Żywieckiego wykonywana była niegdyś przez dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych „składem archaicznym”. „Niearchaiczność” zespołu to nie tylko szersze instrumentarium, ale przede wszystkim dowód na to, że muzyka Beskidzkich Mistrzów to ciągle żywy twór, który można świadomie rozwijać i wzbogacać.

„Z przytupem” to propozycja Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy .

miejsce: Akademia Cafe , ul. gen. Wł. Andersa 22
gospodarze: Skład Niearchaiczny
Marta Matuszna–Wejchenig – skrzypce, śpiew
Stanisław Bafia – altówka
Przemysław Ficek – dudy, piszczałki
Rafał Bałaś – kontrabas, śpiew
wstęp wolny

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.


Źródło : http://umtychy.pl/