Tydzien Przedsiebiorcy w tyskim ZUS-ie.

 


Od 23 do 27 września rybnicki ZUS przygotował cykl seminariów i konsultacji dla przedsiębiorców w ramach Tygodnia Przedsiębiorcy. Temat przewodni tegorocznej akcji to „Zatrudniam legalnie-pracuję legalnie” . W tym roku eksperci ZUS będą dostępni zarówno w Rybniku, jak i w Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Jastrzębiu Zdroju, Pszczynie i Raciborzu.

W trakcie spotkań będzie można uzyskać informacje z zakresu podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz prawa do wypłaty świadczeń z tego tytułu. To będzie też doskonała okazja, by dowiedzieć się na temat delegowania pracowników do pracy za granicą. Warto przyjść i skorzystać, ponieważ wszystkie wykłady, seminaria i konsultacje są bezpłatne.

Tydzień Przedsiębiorcy to cykliczna akcja skierowana do osób prowadzących własne firmy, do kadrowych, księgowych, ale też dla tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z własnym biznesem. Podczas tegorocznych wydarzeń sporo informacji dotyczyć będzie także zatrudniania cudzoziemców, rozliczania za nich składek, a także uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Dlatego organizatorzy zapraszają do udziału w przedsięwzięciu nie tylko firmy, które zatrudniają osoby z zagranicy, bądź zamierzają je zatrudnić, ale także obcokrajowców,
którzy już podjęli pracę. Temat jest o tyle istotny, że obecnie na terenie oddziału ZUS w Rybniku, który ma pod sobą także teren Tychów, Mikołowa, Raciborza, Pszczyny, Jastrzębia Zdroju, Wodzisławia Śląskiego i Żor zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest 9,7 tys. cudzoziemców.

Jednym z tematów szkoleń będzie delegowanie pracowników do pracy za granicą. To ważne informacje zwłaszcza dla pracodawców, którzy wysyłają swoich pracowników do pracy w innym kraju. Eksperci ZUS opowiedzą jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z delegowania pracowników i uniknąć podwójnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zwieńczeniem rybnickiego Tygodnia Przedsiębiorcy będzie zaplanowana na 27 września  konferencja „Pracuję legalnie – patrzę ze spokojem w przyszłość”.To wyjątkowe wydarzenie doskonale wpisuje się w obecne trendy na rynku pracy, gdzie niedobory pracowników uzupełniają obcokrajowy. Ostatnie dane wskazują, że na terenie oddziału ZUS w Rybniku, który ma pod sobą także teren Tychów, Mikołowa, Raciborza, Pszczyny, Jastrzębia Zdroju, Wodzisławia Śląskiego i Żor zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest 9,7 tys. cudzoziemców. Eksperci z ZUS, NFZ, PIP omówiąsprawy związane z podleganiem ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu przez cudzoziemców oraz praw jakie im z tego tytułu przysługują, wskazane zostaną też kwestie związane prawem pracy i jego przestrzeganiem, również w stosunku do cudzoziemców. Praktyczne porady i wskazówki dla cudzoziemców, czyli jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości prawnej i kulturowej przekaże przedstawiciel Stowarzyszenia 17-tka z Rybnika, który prowadzi projekt adresowany do obcokrajowców – „28 dzielnica”.Na konferencji omówiony zostanie temat Pracowniczych Planów Kapitałowych jako zabezpieczenia przyszłości.

Szczegółowy harmonogram poszczególnych seminariów i konsultacji dostępny na stronie internetowej www.zus.pl pod adresem https://www.zus.pl/firmy/pozostale/tydzien-przedsiebiorcy

Serdecznie zapraszamy na Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS.