Andromedon V – dzień trzeci.

 


Sobota, 13 września 2019 – Dzień 3

Dzień trzeci – streszczenie:
g. 12.00 Gemini Park Tychy – Teatr Rawa „Niekończąca się historia”. Wstęp wolny.
g. 17.00 Plac Baczyńskiego w Tychach – Teatr Nikoli „Impresario”.
Spektakl plenerowy.
g. 18.30 Teatr Mały w Tychach – Arti Grabowski „Raport Panika”.
Spektakl dla widzów dorosłych. Cena Biletu 20zł. Ilość Miejsc ograniczona. Prosimy o rezerwacja na adres mailowy: teatrhom@gmail.com
g. 20.00 Plac Baczyńskiego w Tychach – Teatr KTO „Peregrinus”.
Spektakl plenerowy.

Dzień trzeci – szczegółowo:

Dzień trzeci tradycyjnie pozycja familijna – Teatr Rawa i „Niekończąca się historia”. Ta nowatorska inscenizacja kultowej powieści dziecięcej Michaela Ende, stworzona w
barwnej i niebanalnej oprawie scenograficznej, z wykorzystuje elementy japońskiego teatru ilustracji Kamishibai oraz teatru lalek.
Spektakl familijny z gatunku fantastyki, który przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i fanom wybitnej literatury oraz tym, którzy w dzieciństwie z wypiekami na twarzach wychodzili z kin, nucąc słynną piosenkę Limahla i marzyli o dalekich podróżach, w nieznane światy na grzbiecie Fuchura – smoka szczęścia.

Twórcy:
autor: Michael Ende
autor przekładu: Ryszard Wojnakowski
adaptacja: Ewa Kubiak i Hubert Bronicki
reżyseria: Ewa Kubiak
scenografia: Katarzyna Majchrzak-Żelazo / Bartosz Socha / Krzysztof P.
muzyka: Paweł Furtek
reżyseria światła: Maciej Dziaczko,
występuje: Hubert Bronicki

g. 12.00 Gemini Park Tychy – Teatr Rawa „Niekończąca się historia”. Wstęp wolny.

O godzinie 17 na Placu Baczyńskiego, znany już Tyskiej publiczności Teatr NIkoli i „Impresario”

Spektakl Impresario to pełna plastycznych obrazów historia artystów/artystek o wielkim talencie, którzy wpadli w niebezpieczne sidła współczesnego świata. To historia spalonych skrzydeł motyli schwytanych w pułapki show biznesu. Główna postać przywołuje na myśl managera, impresario, mającego w ręku władzę, który jak pająk konsekwentnie plącze swoje sieci, by łapać kolejne wielobarwne motyle. Odbiera im swobodę i wolność lotu, a one wraz ze skrzydłami tracą swoje twórcze życie.
Talent jest jak delikatne skrzydła motyla, unoszące artystę ponad ziemię, dające mu lekkość i inspiracje. Z drugiej strony są one tak delikatne i kruche, że nawet lekki powiew wiatru jest w stanie naruszyć ich drobną strukturę.


Teatr Nikoli jest teatrem ruchu, który łączy w sobie elementy pantomimy, akrobatyki, komedii oraz tańca współczesnego tworząc indywidualną formę przekazu scenicznego. Powstał w 1990 roku w Kijowie, od 1991 r. funkcjonuje w Polsce. Uczestniczy zarówno w festiwalach krajowych, jak i zagranicznych. Prowadzi warsztaty teatralne na terenie całego kraju i poza jego granicami. Był pomysłodawcą i realizatorem I Mim Festiwalu w Krakowie (2013).
Założycielem oraz reżyserem jest absolwent Kijowskiej Miejskiej Akademii Cyrku i Sztuki Teatralnej Mikołaj Wiepriew.
W 2013 roku Teatr Nikoli oraz Mikołaj Wiepriew indywidualnie uhonorowany został odznaką HONORIS GRATIA miasta Krakowa za całokształt działalności na rzecz godnego reprezentowania miasta Krakowa na arenie lokalnej i międzynarodowej.

g. 17.00 Plac Baczyńskiego w Tychach – Teatr Nikoli „Impresario”.
Spektakl plenerowy.

Prezentowany o 18.30 spektakl „Raport Panika”, mimo wielu groteskowych akcentów, nie można zliczyć do nurtu rozrywkowego.

(…) Jak balansować pomiędzy sacrum a profanum pokazał Artur „Arti” Grabowski w monodramie-performansie „Raport Panika”. Podczas tego występu poczułam cały wachlarz skrajnych emocji – chapeau bas! Od radości, zrywania boków ze śmiechu, przez zamyślenie, po autentyczne obrzydzenie. Wszystko to dzięki fabularnej konstrukcji spektaklu. Jego początek miał lekki, kabaretowy charakter. Aktor wciąga widza w typowy stand up, w którym w prześmiewczy sposób komentuje współczesność – odnosząc się raz po raz do publiczności, wzbudzając salwy śmiechu – bawi odniesieniami regionalnymi, mówi o polityce. Wraz z rozwojem akcji Grabowski porusza coraz bardziej kontrowersyjne tematy, a przedstawienie będące z początku niewinnym gagiem staje się coraz poważniejsze, wbija publiczność w fotele i powoduje konsternację. (…)
Anna Petynia, Krośnieńskie Spotkania ze Sztuką Offową (11. Nocne Teatralia Strachy w Krośnie), Teatralia Rzeszów, Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 266/2018
→ Spektakl nagrodzony główną nagrodą Zygmunta Duczyńskiego na OFF Kontrapunkcie w 2018 roku, gdzie miał swoją oficjalną premierę.

dr hab. Arti Grabowski (ur. 1977). Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta interdyscyplinarny: malarz, performer, aktor, reżyser teatralny. Zajmuje się również sztuką wideo oraz ‚instalakcją’. Występował na festiwalach sztuki performance, biennale oraz przeglądach sztuki w różnych zakątkach świata. Kierownik Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kurator Międzynarodowych Spotkań Performerów w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz kilku wystaw o zasięgu międzynarodowym: „Kwiaty Zła”, „Stan zagrożenia”. Wyreżyserował monodramy: Kamica79 oraz W zawieszeniu. Współpracował z poznańskim teatrem „Porywacze ciał”, z którym zrealizował pięć spektakli; Teatrem „Brama” oraz Stowarzyszeniem „Fort Sztuki”.
Pod powyższym żabotem: Arti to nieskrępowana ograniczeniami, dualistyczno-periodyczna osobowość twórcza. Nomadyczne, niesubordynowane zwierzę uodpornione szczepionką absurdu, dystansu i entuzjazmu. Społecznik, pasjonat biegów górskich oraz wszelakich aktywności psychofizycznych. Lubieżnik kulturalny, furiat faszerowany romantyzmem i cynicznym pietyzmem. Miłośnik minimalizmu, artystycznych przewyższeń, kulinarnych przeciążeń, nietuzinkowych fetyszy, herbaty matchy, oplątw, obrzęków, a nade wszystko nosaczy sundajskich.

g. 18.30 Teatr Mały w Tychach – Arti Grabowski „Raport Panika”.
Spektakl dla widzów dorosłych. Cena Biletu 20zł. Ilość Miejsc ograniczona. Prosimy o rezerwacja na adres mailowy: teatrhom@gmail.com

Wieczorem, na Placu Baczyńskiego Wędrujący spektakl uliczny „Peregrinus” Teatru KTO z Krakowa.

http://teatrkto.pl/pl/spektakle/peregrinus,295.html

Przedstawienie inspirowane twórczością poetycką T.S. Eliota.

I
My wydrążeni ludzie
My chochołowi ludzie
Razem się kołyszemy
Głowy napełnia nam słoma.
Nie znaczy nic nasza mowa
Kiedy do siebie szepczemy…
Kształty bez formy, cienie bez barwy
Siła odjęta, gesty bez ruchu.
Eliot Thomas Stearns (przekład: Czesław Miłosz)

Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku.
Współczesny Everyman, którego życie „zawieszone” jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji „drogę przez życie” identyfikuje z „drogą do pracy”.
Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna.
Świat Peregrinusa, to cywilizacja „cyfrowa” – smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją.
Domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej.
Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech.

W świecie, gdzie życie tak naturalnie łączy się z życiem, gdzie kwiat nawet w powiewie wiatru łączy się z innymi kwiatami, gdzie łabędź zna wszystkie łabędzie, tylko ludzie budują sobie samotność.
Antoine de Saint-Exupéry

Przedstawienie bez tekstu, z ilustracją muzyczną (kompozycje wielu autorów muzyki filmowej i popularnej, klasyki, rapu i pop).

…I tak się właśnie kończy świat
I tak się właśnie kończy świat
I tak się właśnie kończy świat
Nie hukiem ale skomleniem…
T.S. Eliot (przekład: Czesław Miłosz)

Spektakl prezentowany był w Anglii, Chinach, Chorwacji, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Iranie, Kanadzie, Korei, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii (nagroda Tony’ego Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego na Babel Fast w Targoviste 2016), USA, we Włoszech oraz w wielu miastach Polski.

Scenariusz, opracowanie muzyczne, reżyseria: Jerzy Zoń
Koncept masek: Spitfire Company
Projekt masek: Joanna Jaśko-Sroka
Scenografia, kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Ruch, choreografia: Eryk Makohon

Wykonawcy: Karolina Bondaronek, Paulina Lasyk/Agata Łabno, Grażyna Srebrny-Rosa/Dorota Wacek, Justyna Wójcik, Marta Zoń/Monika Daukszo, Sławek Bendykowski/Marcin Dąbrowski, Bartek Cieniawa, Paweł Monsiel/Krzysztof Tyszko, Michał Orzyłowski/Krzysztof Cybulski

g. 20.00 Plac Baczyńskiego w Tychach – Teatr KTO „Peregrinus”.
Spektakl plenerowy.