Zagłosuj na Sensoryczny Plac Zabaw na terenie Przedszkola nr 2 w Tychach.

 


Czy możliwa jest nauka na świeżym powietrzu? Czy da się przekazać wiadomość na odległość bez użycia prądu? A może chcesz zagrać na plenerowych, wielkich instrumentach?

Na te i wiele innych pytań odpowiada nietypowy projekt w tegorocznym budżecie partycypacyjnym w Tychach. Przy Przedszkolu nr 2 przy ul. Leśnej 66ma szansę powstać ogólnodostępny Sensoryczny Plac Zabaw, którego celem jest inspirowanie dzieci i młodzieży do odkrywania praw nauki poprzez zabawę, muzykowania i eksperymentów z naturą.

Zabawa i eksperymenty dla wszystkich

Sensoryczny plac zabaw będzie dostosowany do osób w różnym wieku (od kilkulatków po seniorów) oraz w części dostępny będzie dla osób z niepełnosprawnościami. Odwiedzający będą mogli stworzyć plenerową orkiestrę, dzięki panelowi muzycznemu i bębnom. Muzyka na placu zabaw pozwala rozwijać wyobraźnię, intelekt i kreatywność, a gra na plenerowych instrumentach na pewno przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Kolejną interesującą strefą będzie Strefa Nauki, a w niej urządzenia takie jakfilm animowany, dzięki któremu zobaczymy, jak powstawały pierwsze animacje, zegar słoneczny, rury deszczowe stymulujące zmysł słuchu,głuchy telefon pozwalający na komunikację na odległość bez użycia prądu, peryskop – dzięki któremu będzie można obserwować naturę i obiekty w oddali czy też Koło Optyczne, od którego może przyjemnie zakręcić się w głowie. Tutaj mieszkańcy będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzić doświadczenia fizyczne, optyczne oraz poznać kilka fascynujących praw nauki.

Kreatywna i mądra rozrywka

Odwiedzający sensoryczny plac zabaw będą mogli poćwiczyć pamięć przy urządzeniu Eko-Memory, które dodatkowo wzbogaci wiedzę o leśnych zwierzętach i drzewach, występujących w Polsce. Miejsce wyposażone będzie również w dużą Eko-kuchnię, nazywaną także kuchnią błotną. Eko-kuchnia to całoroczne, plenerowe urządzenie, w którym najmłodsi mogą na świeżym powietrzu przeprowadzać kulinarne eksperymenty używając do tego kwiatów, roślin, szyszek, piasku u wszystkiego, co można znaleźć w naturze. Urządzenie pozwoli na swobodną zabawę 6-8 dzieci, wykorzystując powierzchnię wokół drewnianych blatów. Plenerowa kuchnia pozwala na wiele zabaw niezależnie od pogody i pory roku. Rozwijającą i angażującą zabawę zapewni najmłodszym również ściana do malowania, dzięki której będą mogli puścić wodzę fantazji, a także kulodrom, który pozwala konstruować finezyjne tory wyścigowe dla kulek.

To tylko część atrakcji, z których będzie można skorzystać na Sensorycznym Placu Zabaw. Wszystkie stanowiska zaprojektowane są w taki sposób, by dzieci mogły bawić się bezpiecznie i samodzielnie przeprowadzać różne doświadczenia. Przy każdym urządzeniu stanie tabliczka z instrukcją działania.

Odkryj w sobie dziecko

Dzieci mają naturalną ciekawość do odkrywania otaczającego je świata. Nieustannie pytają, jak to jest zrobione, ale gdzieś po drodze często to zanika. Dzięki temu projektowi w budżecie partycypacyjnymnajmłodsi będą mogli połączyć naukę i zabawę, a także poczuć się jak odkrywcy. A dorośli…poczuć się znowu jak dziecko!

Jeśli zainspirował Cię ten projekt, zagłosuj na niego pod adresem: www.razemtychy.pl

 

Nazwa projektu: Sensoryczny plac zabaw na terenie Przedszkola nr 2 przy ul. Leśnej 66

Lista: Projekt ogólnomiejski

Projekt nr 14

razemtychy.pl

Data głosowania: 6-20 września 2019