Trasa i program defilady wojskowej 2019 w Katowicach.

 


Defilada wojskowa w Katowicach 2019 odbędzie się w czwartek, 15 sierpnia. W wydarzeniu weźmie udział ponad 2500 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych.

W uroczystościach wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także posłowie, senatorowie i przedstawiciele środowisk kombatanckich. Defilada odbędzie się pod hasłem „Wierni Polsce”.

Trasa defilady wojskowej 2019 to informacje, które szczególnie interesują te osoby, które chcą wziąć udział w sierpniowym wydarzeniu organizowanym w Katowicach. Mamy dobre wiadomości – szczegółowy program defilady w Katowicach 15.08.2019 oraz mapa zostały udostępnione. Kolumna wojska będzie ustawiona od skrzyżowania ul. Bagiennej z ul. Lwowską (tył kolumny) w kierunku na centrum miasta. Przemarsz wojsk rozpocznie się o godzinie 14:00. Żołnierze z ul. Bagiennej, przez al. Roździeńskiego przejdą na Rondo im. Jerzego Ziętka, a następnie na północ aleją W. Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej.

Katowice.eu

Dodatkowo Urząd Miasta Katowice zamieścił informacje dotyczącą tego, gdzie najlepiej oglądać defiladę w Katowicach 2019. Mieszkańcom i gościom poleca się ustawiać się na trasie przemarszu defilady (poza wyłączonymi strefami – tj. m.in. trasa przemarszu oraz rondo włącznie z przejściami podziemnymi) – a więc:

Chodnik wzdłuż ulicy Roździeńskiego (od strony północnej – tj. od strony Strefy Kultury) – na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki – do skrzyżowania z ul. Olimpijską;
Plac pod Spodkiem;
Aleja Korfantego – chodniki z dwóch stron – od ronda gen. J. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) – aż do Pętli Słonecznej.

Defilada będzie składała się z dwóch części: lądowej i powietrznej. W pierwszej części zobaczymy maszerujących żołnierzy Wojska Polskiego oraz wojsk sojuszniczych, a także sprzęt, którym dysponuje polska armia. Obok żołnierzy przejadą m.in. czołgi Leopard 2, kołowe transportery opancerzone Rosomak, samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP.

W drugiej części defilady zaplanowano pokaz sił powietrznych, która rozpocznie się przelotem Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”. Następnie na niebie pojawią się myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346 oraz śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Zobaczyć będzie można także samoloty G550 i B737, którymi podróżują najważniejsze osoby w państwie. Nad Katowicami przelecą w eskorcie myśliwców.

Defiladzie towarzyszył będzie piknik wojskowy, który odbędzie się na terenie Strefy Kultury w godzinach od 15:00 do 22:00. Zaplanowano też uroczyste wręczenie odznaczeń, które odbędzie się o godzinie 12:00 na Placu Chrobrego.