AUKSO – SEZON 5.0.

 


Legendy polskiego jazzu, oryginalni muzycy zacierający gatunkowe granice, świeże spojrzenie na klasykę oraz muzykę filmową. Ponadto muzyczna podróż w cztery strony świata podczas warsztatów AUKSO4KIDS oraz druga odsłona festiwalu AUKSODRONE, obfitująca w muzyczne doznania. Wszystko to czeka nas w nowym sezonie koncertowym AUKSO.

Sezon 5.0 zainaugurujemy koncertem Moniuszko 200, poświęconemu jednemu z największych polskich kompozytorów, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Jego twórczość trafi na grunt orkiestry kameralnej, ale nie tylko. Razem z orkiestrą AUKSO współczesne aranżacje utworów Moniuszki wykona Kasia Moś z zespołem. Na scenie oprócz smyczków pojawią się więc fortepian, syntezator, moog, skrzypce elektryczne, bas i perkusja.

W ramach AUKSO MODERN będzie mieć miejsce kontynuacja koncertów poświęconych muzyce filmowej. Orkiestra AUKSO wykona kompozycje z repertuaru Łukasza Targosza i Pawła Mykietyna. Łukasz Targosz jest kompozytorem charakterystycznym i jednocześnie wszechstronnym: potrafi czarować liryzmem, ale i niepokoić, więc równie dobrze ilustruje lekkie kino rozrywkowe, jak i mroczne opowieści. Na koncercie usłyszymy m.in. utwory z seriali „Wataha” i „Pakt” oraz filmów „Pitbull” czy „Służby specjalne”. Paweł Mykietyn jest jednym z czołowych polskich kompozytorów muzyki współczesnej, ale swój talent i czas poświęca również filmowi. Na koncercie obok wielokrotnie nagradzanych suit, które były ozdobą filmów Jerzego Skolimowskiego („Essential Killing”, „11 minut”) i Małgorzaty Szumowskiej („33 sceny z życia”, „W imię…”) zabrzmi premierowy utwór kompozytora, przygotowywany z myślą o orkiestrze AUKSO.

Nestorzy polskiego jazzu wystąpią w cyklu POLISH SOUNDS. Na scenie tyskiej Mediateki stanie gigant jazzowego fortepianu – Włodzimierz Nahorny. Razem ze swoim trio wykona najbardziej refleksyjne, kruche i subtelne kompozycje. Natomiast w radosne podróże od jazzu przez fusion do soulu i bluesa zabierze projekt Full Drive, na którego czele stoi wybitny saksofonista, znany wielbicielom jazzu i muzyki rozrywkowej – Henryk Miśkiewicz. W serii POLISH SOUNDS zaprezentuje się także Wojciech Karolak – jeden z pionierów polskiego jazzu, kompozytor, saksofonista, pianista i wirtuoz organów Hammonda. Na koncercie Wojciech Karolak Trio obok kompozycji artysty obchodzącego w tym roku 80. urodziny, wykonane zostaną również utwory Ellingtona, Kurylewicza i Komedy. Cykl zamknie koncert Andrzej Jagodziński Trio. Pianista znany z jazzowych interpretacji twórczości Chopina tym razem na warsztat wziął muzykę samego Jana Sebastiana Bacha. Dla tradycjonalistów może być świętokradztwem, ale dla tych, co cenią w muzyce wolność i odwagę – będzie świętem.

Cykl NEXT WAVE zaprezentuje artystów otwartych na nowe muzyczne doznania, eksperymentujących, odznaczających się oryginalnością i innowacyjnym językiem muzycznym. Serię otworzy Dominik Wania, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych o niezwykle szerokich horyzontach muzycznych i kunsztownym warsztacie wykonawczym. Na scenie pojawi się także Resina – wiolonczelistka i kompozytorka, której twórczość wychodzi od modern classical i kieruje się w stronę elektronicznie przetworzonych brzmień i subtelnych impresji muzycznych. Adam Pierończyk wystąpi się z recitalem solo na saksofon sopranowy, opartym na materiale z płyty „The Planet of Eternal Life”. Prostota melodii z wirtuozerią, czy wręcz brawurą Pierończyka sprawiają, że można saksofon usłyszeć inaczej, odkryć w nim możliwości, które nie dochodzą do głosu w większych składach. W ramach NEXT WAVE pokaże się też formacja Alameda 5. Twórczość tego kwintetu to zacieranie granic między gatunkami oraz nienormatywne podejście do odmian jazzu, muzyki improwizowanej i alternatywy.

W tym sezonie Asi Mina zabierze młodych melomanów w muzyczną podróż po świecie. W kolejnej odsłonie spotkań i warsztatów z cyklu AUKSO4KIDS poszukamy muzycznych korzeni Europy, dowiemy się jakie brzmienia skrywają Afrykańskie instrumenty o przedziwnych nazwach, zastanowimy się nad dźwiękami Azji i poznamy muzyczne bogactwo Ameryki. Świat stoi otworem, a muzyka jest doskonałym medium poznania jego tajemnic.

W październiku zapraszamy na drugą odsłonę festiwalu AUKSODRONE. W dniach 4-6 października tyska Mediateka zamienia się w miejsce spotkań wybitnych twórców muzyki współczesnej, elektroakustycznej i jazzu. W towarzystwie AUKSO zagrają Leszek Możdżer, Adam Bałdych i Helge Lien Trio, Maciej Obara i Dominik Wania, Jacaszek, Stefan Wesołowski oraz DJ Lenar. Trzy dni AUKSODRONE wypełnią w tym roku trzy akty tryptyku „Drach. Dramma per musica”, dramatu muzycznego autorstwa Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha. A ponadto warsztaty, spotkania i DJ sety.

Aukso Bilety


Źródło : https://www.ticketmaster.pl/