1. liga piłkarska – zaczyna się walka o trzy miejsca w ekstraklasie.

 


Piłkarze pierwszej ligi rozpoczną w piątek sezon, w którym awans do ekstraklasy uzyskają trzy drużyny, w tym dwie bezpośrednio. Mocne powinny być m.in. trzecia w poprzedniej edycji Stal Mielec, a także spadkowicze z ekstraklasy – Miedź Legnica i Zagłębie Sosnowiec.
Dwie najlepsze drużyny pierwszoligowe uzyskają bezpośredni awans. Trzecim zespołem z promocją do ekstraklasy będzie zwycięzca meczów barażowych z udziałem drużyn z miejsc 3-6. W pierwszym spotkaniu barażowym zagrają ze sobą trzecia i szósta drużyna, a w drugim – czwarta i piąta.

Gospodarzami tych meczów, zaplanowanych na 6 czerwca 2020 roku, będą drużyny, które sezon zakończyły na wyższym miejscu. Baraże odbędą się bez rewanżów. Zwycięzcy tych par zmierzą się w decydującym (finałowym) meczu o prawo gry w ekstraklasie. Spotkanie odbędzie się 10 czerwca.

Nie zmienią się natomiast zasady w sprawie spadku – z 1. ligą pożegnają się trzy ostatnie drużyny.

Zaplecze ekstraklasy rozpocznie sezon z nowym szefem – prezesem Pierwszej Ligi Polskiej został Marcin Janicki. Zastąpił pracującą na tym stanowisku od 2016 roku Martynę Pajączek, która od niedawna kieruje odradzającym się Widzewem Łódź, natomiast w PLP – jak poinformowano na stronie tych rozgrywek (1liga.org) – będzie przewodniczącą komisji rewizyjnej.

Sezon 2019/20 nie ma wielkiego faworyta, więc tym bardziej zapowiada się ciekawie.

Do końca tego roku piłkarze rozegrają 20 kolejek, a sezon zakończy się 31 maja 2020. Później odbędą się wspomniane baraże o awans do ekstraklasy.

Program 1. kolejki:

26 lipca, piątek
Olimpia Grudziądz – Chrobry Głogów (godz. 19.00)
Stal Mielec – Warta Poznań (20.30)

27 lipca, sobota
Zagłębie Sosnowiec – Podbeskidzie Bielsko-Biała (18.00)
Radomiak Radom – GKS Tychy (18.00)
Miedź Legnica – Odra Opole (18.00)
Puszcza Niepołomice – GKS 1962 Jastrzębie (19.00)
GKS Bełchatów – Stomil Olsztyn (19.00)
Wigry Suwałki – Chojniczanka (19.47)
Bruk-Bet Termalica – Sandecja Nowy Sącz (20.00)


Źródło : http://www.radiopik.pl/