Święto Miasta 2019.

 


W tym roku Święto Miasta trwa cały miesiąc, kulminacją obchodów pozostaje jednak niezmiennie koncertowe wydarzenie na placu „pod Żyrafą” w Parku Miejskim Solidarności przy ul. Edukacji. Tradycyjnie odbędzie się ono w ostatni weekend tego miesiąca, czyli 29 i 30 czerwca.

Sobotnie spotkanie z muzyką rozpocznie się w nastroju popowym, bowiem o godz. 16.30 Święto Miasta zainauguruje pochodząca z Cieszyna Marcelina – artystka, która zaistniała na naszym rynku muzycznym w 2007 roku i ma już na swoim koncie m.in. nominację do nagrody Fryderyka (Debiut roku, 2012), koncerty w Paryżu (2013) oraz trzy autorskie płyty: „Marcelina” z 2011 roku, „Wschody Zachody” wydaną dwa lata później oraz „Gonić burzę” (2015).

O godz. 18 na scenie pod Żyrafą pojawi się pierwszy z laureatów organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury przeglądu „Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień”. Finał przeglądu odbył się kilkanaście dni temu na Dzikiej Plaży w Paprocanach i publiczność tam zgromadzona przyznała swoją nagrodę grupie 4 Generacje. Grająca rocka i hard rocka formacja powstała pół roku temu z przekształcenia grupy Three Generations, a w jej wielopokoleniowym składzie grają: Emilia Lubecka (perkusja), Kamil Rdzanek (gitara), Bogdan Hahin (wokal), Paweł Lubecki (gitara basowa) i Krzysztof Lubecki (instr. klawiszowe). Mieszankę popu, ale także jazzu i trip hopu zaproponuje tyszanom kolejny sobotni artysta. Wrocławski zespół Mikromusic, bo o nim mowa, pojawi się na scenie o godz. 19.15 i zaczaruje publiczność niezwykłą koncertową energią, warsztatowym kunsztem i muzyką, łączącą wiele odległych czasem od siebie gatunków. Mikromusic to z pewnością mocny punkt sobotniego programu Święta Miasta.

Dzień zakończy natomiast koncert formacji Bitamina, który zaplanowano na godz. 21. Popularny głównie w gronie młodszych słuchaczy zespół nagrywa od 2013 roku, a uznanie przyniosły mu płyty „Listy Janusza”, „Plac Zabaw”, „C” i „Kawalerka”.

30 czerwca spotkamy się w parku wcześniej, bo już o godz. 15 na scenie pojawi się Teatr Trip, by na dobry początek rozbawić najmłodszych tyszan.

Z kolei tych starszych przyciągnie z pewnością o godz. 16.15 zespół OldBreakout – muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu założonej pół wieku temu przez Tadeusza Nalepę legendarnej grupy Breakout. Koncertujący w kraju i poza jego granicami muzycy z harmonijkarzem Tadeuszem Trzcińskim na czele, składają swymi występami swoisty hołd Nalepie i Mirze Kubasińskiej, przypominając nieśmiertelne przeboje Breakoutów i prezentując je kolejnym pokoleniom słuchaczy.

Po tej muzycznej wyprawie w przeszłość o godz. 18 spotkamy się z drugim laureatem przeglądu „Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień” – grupą Nothin To Lose. Wyróżniony przez jury zespół składa się z mieszkańców Tychów, Bierunia, Świętochłowic i Katowic, a gra inspirowanego bluesem rocka.

Na godz. 19 zaplanowano koncert znanej choćby z listopadowego koncertu „Niepodległa” formacji Pan Pozor Orkiestra, zaś dwudniowe koncertowanie na placu pod Żyrafą zakończy Nosowska, czyli solowe wcielenie jednej z najpopularniejszych polskich wokalistek ostatnich dwóch dekad, autorki siedmiu solowych płyt (poza krążkami nagranymi z zespołem Hey), w tym ubiegłorocznej, uznanej i nagradzanej płyty „Basta”.


Źródło : TYSKI Informator Samorządowy NR 20/596