Czerwcowe wydarzenia AUKSO.

 


Zapraszamy do tyskiej Mediateki na czerwcowe wydarzenia AUKSO :

AUKSO plays film music: Jan A.P. Kaczmarek – 07 czerwca 2019 r., godz. 19.00

Jego dziadek był skrzypkiem grającym do filmów, a matka zabierała go na koncerty do filharmonii – wygląda na to, że Jan A.P. Kaczmarek nie miał innego wyjścia, musiał wejść w magiczny świat muzyki filmowej! Zaczęło się jednak od teatru, w dodatku awangardowego, bo współpracował z Laboratorium Jerzego Grotowskiego i Teatrem Ósmego Dnia, co na pewno było dobrym ćwiczeniem wyobraźni. Tej mu nie brakuje, bo od lat 80. Kaczmarek z powodzeniem komponuje dla teatru i filmu po dwóch stronach oceanu, od „Białego małżeństwa” i „Quo vadis” po „Wieczór” z Glenn Close i Meryl Streep. Za muzykę do „Marzyciela” (2004) w reżyserii Marca Forstera otrzymał Oscara, ugruntowując swoją pozycję w Hollywood. Wciąż jednak pracuje w Polsce, nie tylko komponując, ale też szefując łódzkiemu Transatlantykowi, międzynarodowemu festiwalowi filmu i muzyki.

Polish Sounds / Hańba!  – 15 czerwca 2019 r., godz. 19.00

Zbuntowana orkiestra podwórkowa, która wywodzi się ponoć z obskurnych podwórek krakowskiej dzielnicy Podgórze. Nie grają ckliwych romansów, marny z nich pożytek na potańcówkach – zrodzona w 1931 roku Hańba! z przytupem walczy z niesprawiedliwościami nękającymi II Rzeczpospolitą i głośno ostrzega przed nadciągającą katastrofą… Z braku lepszego pomysłu postrzega się kwartet jako zespół folkowy, ale to przecież punk – co z tego, że rozpisany na bęben, bandżo, akordeon, klarnet i tubę? No i krzyk, oczywiście, przekazujący zarówno stylizowane na epokę teksty własne zespołu, jak i zaangażowaną poezję międzywojnia, w tym wiersze Tuwima, Broniewskiego i Jurandota. Siłą Hańby! – równie dobrze rozumianej w Polsce, jak i na świecie, mimo bariery językowej – nie jest bowiem zgrabna stylizacja na dni dawno minione, ale mierzenie się z problemami, które wróciły ze zdwojoną siłą.

Next Wave / Mikołaj Trzaska – 22 czerwca 2019 r., godz. 19.00

„Kiedy słuchałem Coltrane’a, czułem się sparaliżowany. Po prostu. Kiedy mówię, że nie mogłem malować, to znaczy, że faktycznie nie byłem w stanie ruszyć ręką. Byłem bezbronny i wciągnięty. Ta muzyka to było coś więcej niż narkotyk. To był kolorowy szatan, który mówił: To jest droga, którą musisz pójść!” – oto jak Mikołaj Trzaska wspominał swoją przemianę z młodego, zdolnego malarza w szamana saksofonu. Później było szaleństwo Miłości i Łoskotu, yassowa rewolta, która odmieniła i polski rock, i jazz. Potem przyszedł czas na eksperymenty u boku największych tuzów jazzu oraz muzyki improwizowanej w kraju i na kontynencie (od Petera Brötzmanna po Tomasza Stańkę). Trzaska podjął się wreszcie beznadziejnej misji kolorowania dźwiękiem czarno-czarnych obrazów Wojciecha Smarzowskiego i dziś trudno sobie wyobrazić „Dom zły” czy „Różę” bez tej przejmującej, głębokiej muzyki.

Aukso4Kids / Akcja! Piosenka – 22 czerwca 2019 r., godz. 11.00

Ten temat, to kolejna „Niekończąca się opowieść”. Piosenkowych hitów filmowych jest tak dużo, że nie wiadomo które wybrać, żeby zmieściły się na naszym spotkaniu. Tina Turner, Prince, Queen, Limahl, Adele… Ta część spotkania może okazać się bardziej AUKSO4ADULTS. Seria o Jamesie Bondzie, „Ghostbusters”, „Rocky”, „Bodyguard” – piosenki z tych filmów będą śpiewane, ponieważ urządzimy sobie karaoke. Dzieciaki – nie martwcie się, nie zabraknie piosenek z bajek! Pamiętacie „Toy Story”, „Potwory i spółkę”, „Mustanga z dzikiej doliny” czy „Króla Lwa”? Ale nie samym Disneyem świat bajek stoi. Piosenki z „Pszczółki Mai”, „Akademii Pana Kleksa” lub „Misia Uszatka” to przeboje których nie sposób pominąć. Dobra Piosenka jest dobra na wszystko! A na wakacje zwłaszcza. Więc… śpiewajmy!

Bilety dostępne w sklepie internetowym www.ticketmaster.pl oraz w punktach sprzedaży Ticketmaster Polska.
Więcej na www.aukso.pl