Wodny Park Tychy nominowany do Nagrody Roku SARP edycja 2019.

 


Stowarzyszenie Architektów Polskich przedstawia zgłoszenie Wodnego Parku Tychy do Nagrody Roku SARP edycja 2019.

Wodny Park Tychy
Arch. Andrzej Truszczyński, arch. Paweł Kobierzewski, arch. Irena Kokott, Artur Stajszczyk,
Ś.P. Arch. Helmut Schick., Schick Architekci Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K.

ARCHITEKTURA ODNOWY

Geneza Aquaparków jest głęboko zakorzeniona w historii ludzkości. Jest „plątaniną” kilku nurtów poczynając od pragmatycznego zastosowania, poprzez oczyszczający, relaksacyjny, religijny, metafizyczny, higieniczny, terapeutyczny, rozrywkowy, aż po społeczno-socjalny. W czasach prehistorycznych ludzkość dysponowała tylko naturalnymi formami oczyszczenia i schładzania, takimi jak morza, rzeki i jeziora, poprzestając na pragmatycznych korzyściach wynikających z takiego użytku z wody. W dzisiejszych czasach możliwości techniki jak i sposoby korzystania z wody znacząco się zmieniły, jednak podstawowe potrzeby człowieka nadal pozostają takie same. W dobie pośpiechu oraz stresu, który stał się chorobą cywilizacyjną coraz ciężej zaznać spokoju i relaksu. Wodny Park Tychy ma stanowić odpowiedź na powyższe problemy dzisiejszego świata i dać możliwość odnowy zarówno ciała jak i ducha.
Architektura obiektu, inspirowana płynnymi formami pobliskiego jeziora Paprocańskiego oraz nawiązująca do symboli yin-yang została tak opracowana, aby nadać spójności różnym funkcjom, których celem jest relaks, sport, rekreacja, zabawa oraz edukacja.
Główna bryła obiektu podzielona została na dwie zaplecione części – basenową oraz usług towarzyszących. Jej uzupełnienie stanowią krzywoliniowe formy strefy surfingu oraz dominanty skrywającej wieżę zjeżdżalni. Zarówno zewnętrze jak i wnętrze, przeplecione jest miękkimi liniami, które wzajemnie się uzupełniają i przenikają.
Fasada została wykończona niespotykanym dotąd materiałem typu „kameleon”, który na krzywiznach obiektu zmienia barwy w zależności od pory dnia, pogody czy też punktu obserwacji, powodując, iż nigdy nie wygląda on tak samo.
Przez wnętrza Parku przepływają wstęgi wykończone w sposób odzwierciedlający ich charakter. Wstęga w strefie wejściowej, poprzez metaliczną strukturę, nawiązuje do zetknięcia człowieka z miastem. Strefa saun oraz basenów rekreacyjnych, posiada strukturę drewna, które swoim ciepłem ma uspokoić i ukoić zmysły. Strefa sportowa, dzięki żywym zielonym akcentom ma pobudzić i nadać nowoczesnego charakteru. Skrzydło surfingu posiada niebieską barwę, odwołującą się wprost do oceanicznych sportów. Całość uzupełniają elementy podświetlanych sufitów napinanych oraz naturalna zieleń w postaci zielonych ścian i kwietników, co czyni ten nowoczesny obiekt jeszcze bardziej przyjazny człowiekowi. Sufity również zostały odpowiednio dopasowane do charakteru wnętrza, i tak w strefie sportowej oraz surfingu nadają dynamiki, natomiast w strefie wejściowej i saun zachęcają do zgłębienia budynku.
W centrum Wodnego Parku, nad basenem z falą, dach został rozdarty przez świetlik z foli ETFE, otwierając się niczym muszla. Jego forma i kształt, dzięki zastosowaniu technologii BIM, zostały tak opracowane, aby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne z uwzględnieniem wędrówki Słońca oraz zmian pór roku. Basen z falą posiada naturalne wypłycenie zakończone piaszczystym fragmentem plaży, przez co nawet w zurbanizowanej metropolii, można poczuć przyjemny, relaksacyjny klimat i odpocząć po trudach dnia codziennego wsłuchując się w szum fal.

Wodny Park to nie tylko sport i rekreacja, ale również rozrywka i edukacja. Obiekt posiada nowoczesną strefę edukacyjną poświęconą wodzie, pełną najnowocześniejszych multimedialnych stanowisk. Ponadto po raz pierwszy w obiekcie tego typu zastosowano grywalizację architektury w formie interaktywnej gry, dzięki której, goście mogą wcielić się w Indianę Jonesa i każdorazowo przeżywać nową przygodę.
Aby całość obiektu mogła pełnić swoją podstawą funkcję, kryje on w swoim wnętrzu, niedostępną dla odwiedzających najnowocześniejszą technologię. Dzięki zastosowaniu niezwykle wydajnej kogeneracji zasilanej biogazem obiekt jest samowystarczalny energetycznie co przekłada się znacząco na obniżenie kosztów jego utrzymania oraz redukcję emisji CO2 do atmosfery.
WODNY PARK W LICZBACH:
• powierzchnia zabudowy: 8024,58 m2,
• powierzchnia użytkowa: 15 899,70 m2,
• maksymalna ilość osób ok.: 2050,
• wysokość budynku 16,73 m, dominanty: 19,30 m,
• powierzchnia lustra wody: ok 1 721,5 m2
(zewnętrzne: 393,3 m2)


Źródło : Stowarzyszenie Architektów Polskich