Zmarł tyski architekt Stanisław Niemczyk.

 


Stanisław Niemczyk był czasem nazywany „polskim Gaudim”. Zaprojektował m.in. kilka niezwykłych kościołów. Mieszkał w Tychach.

Wśród świątyń jego projektu są kościół Ducha Świętego w Tychach, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach, kościół Bożego Miłosierdzia na os. Oficerskim w Krakowie czy kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach.

Niektóre z jego kościołów są jeszcze w budowie, m.in. kamienny kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach, z widocznymi z daleka wieżami symbolizującymi rany Chrystusa. Na razie stoją już cztery. W przyszłości ma powstać jeszcze piąta, najwyższa, symbolizująca ranę serca.

W budowie są też zaprojektowane przez S. Niemczyka kościoły w Tychach-Mąkołowcu (pw. św. Ojca Pio) oraz w Pszczynie (św. Jana Pawła II). Ten ostatni nawiązuje do ducha dawnych kościołów romańskich.

Stanisław Niemczyk urodził się w 1943 r. w Czechowicach-Dziedzicach. W 1968 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracę dyplomową napisał u prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego. Od 1968 r. pracował w Miastoprojekcie w Tychach. Projektował obiekty nietypowe i wyprzedzające swój czas – poza kościołami tworzył zespoły mieszkaniowe czy pawilony handlowe. Jest autorem np. projektu domów w Tychach, przypominających unoszące się w powietrzu kwiaty, połączone z gruntem jedynie łodygą szybu z klatką schodową.

Był laureatem Honorowej Nagrody SARP w 1998 r., w 2000 r. Jan Paweł II przyznał mu odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice, a w 2011 r. otrzymał od Papieskiej Rady ds. Kultury medal Per Artem ad Deum (Przez sztukę do Boga).


Źródło : https://katowice.gosc.pl/