Remont porodówki i neonatologii w tyskim Szpitalu Wojewódzkim.

 


Wkrótce rusza gruntowna przebudowa oddziału ginekologiczno-położniczego oraz neonatologicznego w Szpitalu Megrez w Tychach. Inwestycja potrwa rok. W tym czasie kobiety w ciąży, zwłaszcza pacjentki poniżej 37 tygodnia ciąży, będą proszone o korzystanie z innych, pobliskich szpitali.

W części położniczej oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Megrez w Tychach (dawny szpital wojewódzki – red.) powstaną dwuosobowe sale w tzw. systemie rooming-in dla matek z dziećmi. Przy każdym pokoju będzie łazienka. Na trakcie porodowym istniejące obecnie boksy zastąpią intymne salki porodowe. Jedno osobne pomieszczenie zostanie wygospodarowane dla ojców oczekujących na narodziny dziecka – podaje szpital w informacji dla mediów.

– W opiece nad ciężarną i noworodkiem będziemy dążyć do coraz wyższego standardu porodu i pobytu na oddziale – zapowiada dr Adam Dyrda, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego z pododdziałem ginekologii onkologicznej. Zaznacza, że po przebudowie oddziału i wyposażeniu w nowoczesny sprzęt możliwy będzie dostęp do różnych metod znieczulania porodu.

W części ginekologicznej zamiast wieloosobowych sal powstanie m.in.: osiem pokoi – każdy dla dwóch matek z dziećmi – i jeden pokój dla matki z dzieckiem, pięcioosobowy pokój pooperacyjny, gabinet diagnostyczno-zabiegowy i pracownia USG. Wszystkie pokoje pacjentek zostaną wyposażone w pełne węzły sanitarne.

Ordynator dodaje, że w części onkologicznej oddziału po przebudowie, oprócz utrzymania dotychczasowego zakresu zabiegów operacyjnych nowotworów narządu rodnego, rozwijane będą dodatkowo metody leczenia mało inwazyjnego: laparoskopia i histeroskopia oraz nowoczesne metody leczenia operacyjnego wysiłkowego nietrzymania moczu i zaburzeń statyki narządu rodnego kobiety.

Na oddziale neonatologicznym powstaną: dwuosobowy pokój noworodków, pokój noworodków obserwowanych dla sześciu maluchów, pięcioosobowy pokój wcześniaków i ośmioosobowa sala intensywnej opieki noworodka – wszystkie wyposażone w śluzy. Ponadto pojawi się m.in.: nowy pokój pielęgniarski, gabinet diagnostyczno-zabiegowy i pomieszczenia sanitarno-higieniczne.

– Powstanie całkiem nowa organizacja sal, inny układ pomieszczeń – wyjaśnia dr n. med. Jarosław Groszko, ordynator oddziału neonatologicznego. – Utworzymy dużą salę do intensywnej terapii noworodków, która pomieści 8 stanowisk i 2 fotele do kangurowania. Na oddziale pojawi się także nowy sprzęt. Otrzymamy nowe inkubatory i respiratory.

W związku z remontem będzie jednak czasowo ograniczona możliwość udzielania pomocy medycznej ciężarnym poniżej 37 tygodnia ciąży, zmieniona zostanie organizacja pracy oddziałów. Kobiety będą proszone o korzystanie z innych, pobliskich szpitali.

17 mln zł na realizację tej inwestycji przekazały urząd marszałkowski i urząd miasta w Tychach.

W tyskim szpitalu w ubiegłym roku urodziło się ok. 1500 dzieci. W kwietniu w Megrezie przyszło na świat 137 dzieci, a w 2019 roku już blisko pół tysiąca.

W styczniu oddano do użytku nowoczesny zakład diagnostyki obrazowej zmodernizowany za 15 mln. Obecnie kończone są prace związane z przebudową parkingu i chodnika przed wejściem do szpitala – za ponad 2 miliony złotych.


Źródło : http://www.rynekzdrowia.pl/