Aukso Sezon 4.9 – Maj 2019 w Mediatece.

 


10.05 | godz. 19:00
AUKSO PLAYS FILM MUSIC: ANTONI KOMASA-ŁAZARKIEWICZ

Można powiedzieć, że syn Magdaleny i Piotra Łazarkiewiczów kontynuuje tradycje rodzinne, ale też chadza własnymi ścieżkami. Nie został reżyserem, lecz kompozytorem muzyki filmowej, który już w młodym wieku wykształcił własny, charakterystyczny język. Jego twórczość zrobiła takie wrażenie na Agnieszce Holland, że współpracują regularnie – m.in. przy „W ciemności”, „Gorejącym krzewie”, „Pokocie” i „1983”, czyli pierwszym polskim serialu na platformie Netflix. Ale mieszkający obecnie w Berlinie Antoni Komasa-Łazarkiewicz jest autorem na tyle pracowitym i wszechstronnym, że znajduje również czas i pomysły na inne projekty. Tak samo pewnie czuje się w surowych, skromnych i wycofanych formach współczesnych, jak i w romantycznych, epickich, neoklasycznych tematach, czego dowodem spektakularna ścieżka dźwiękowa do „Kamerdynera” Filipa Bajona.

11.05 | godz. 19:00
PAPRIKA KORPS

Ich wspólna podróż zaczęła się w połowie lat 90. w Opolu i zawiodła zespół na sceny niemal całej Europy, ze szczególnym wskazaniem na Finlandię, gdzie są prawdziwą gwiazdą i regularnie grają trasy. Określają swoją twórczość mianem heavy-reggae, bo lepsza etykietka na to, co robią, póki co nie istnieje. Z jednej strony rzeczywiście jest to bowiem reggae, jak Pan Jah przykazał, z drugiej zaś strony muzyka Paprika Korps jest mroczniejsza, cięższa, bardziej rockowa niż gatunkowe standardy przewidują. Ale jak mogłoby być inaczej, skoro mowa o zespole, który przyznaje się zarówno do fascynacji dancehallem i dubem, jak i twórczością Neurosis? Jak ów eksperyment sprawdza się w praktyce można przekonać się słuchając znakomitych płyt, chociażby nagranej wspólnie z R.U.T.A. „400 lat” (2013) czy „Homemade Babylon” (2016), ale pełny obraz da tylko koncert, bo scena jest żywiołem Paprika Korps.

18.05 | godz. 19:00
SŁAWEK JASKUŁKE

Wszechstronny pianista, kompozytor, aranżer i producent. Równie dobrze czuje się w jazzie („Komeda Recomposed”, album zarejestrowany z udziałem kierowanego przez Jaskułke sekstetu, to jeden z bardziej udanych hołdów dla twórcy „Astigmatic”), repertuarze na pograniczu klasyki (był twórcą projektu „Chopin na pięć fortepianów”), jak i w alternatywie (Bassisters Orchestra) czy rozrywce (Novika), ale również w muzyce teatralnej i filmowej. Długo pozostawał bohaterem drugiego planu, współtworząc m.in. kwintet Zbigniewa Namysłowskiego i grupę Pink Freud, ale od dekady pracuje głównie na własny rachunek. Jego znak rozpoznawczy to charakterystyczne brzmienie uzyskiwane przez grę na instrumencie z moderatorem (wyciszaczem), po raz pierwszy zastosowane na znakomitej płycie „Sea”, za którą Jaskułke otrzymał nagrodę magazynu High Fidelity.

25.05 | godz. 11:00
AKCJA! PRZYGODA

Jack Sparrow, Harry Potter, Batman, Spiderman, Indiana Jones, Robin Hood – kto z was ich nie zna? To prawdziwi superbohaterowie! A każdy prawdziwy bohater oprócz specjalnego kostiumu i niezwykłej mocy ma swój temat muzyczny – motyw przewodni. Tym razem pobawimy się w zagadki muzyczne. Sprawdzimy, czy potraficie rozpoznać muzykę Hansa Zimmera, Johna Williamsa lub Danny’ego Elfmana. Nie martwcie się, że te nazwiska być może niezbyt wiele wam mówią. Muzykę tych kompozytorów znacie na 100%. To właśnie oni obdarzyli superherosów dodatkową mocą – dźwiękową mocą za pomocą której możemy przywoływać ich w naszej wyobraźni, ilekroć potrzebujemy ich pomocy. Spróbujemy stworzyć swoje krótkie lejtmotywy – bo każdy z nas zasługuje na swoją melodię. Każdy z nas jest przecież Supersobą!