TOPOFFFestival – Rafał Szumski „Jak być kochaną?” – pokaz konkursowy.

 


Muzeum Tyskich Browarów Książęcych – 10 kwietnia 2019 r., godz. 19:00

Spektakl inspirowany opowiadaniem Kazimierza Brandysa „Jak być kochaną” to historia kobiety, która podczas II wojny światowej ukrywała ściganego listem gończym mężczyznę i o tym, jak ta sytuacja wpłynęła na jej dalsze życie.

Bohaterka przepracowuje traumę okupacji i temat tego, jak pamięć o tamtym czasie działa po latach. Na ile została przetworzona? Co mogło być prawdą, a co jest tylko powidokiem, imaginacją głównej bohaterki? Jest to także opowieść o artystce (bohaterka była przedwojenną aktorką), której nadwrażliwość i potrzeba miłości jest nieustająco konfrontowana z wciąż atakującymi ją ekstremalnymi doświadczeniami.

Przedstawienie oparte jest na dwóch planach: aktorskim i dźwiękowym. Niełatwy zabieg montażu dźwięku został użyty, aby pozwolić widzowi zrozumieć, jaki zamęt panuje w głowie bohaterki, która zbierając strzępy swojej biografii, nieustająco próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie: jak być kochaną?

Spektakl miał swoją premierę na deskach Teatru Odwróconego w Krakowie 27.06.2018 r., dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego.

Reżyseria i scenografia: Rafał Szumski

Obsada: Katarzyna Galica, Kajetan Wolniewicz/ Maciej Jackowski, Wojciech Lato

Dźwięk: Piotr Enhap


Źródło : http://umtychy.pl/