UWAGA na oszustów podających się za policjantów.

 


W związku z oszustwami na „policjanta” mundurowi apelują do mieszkańców, by przestrzec ich przez takimi zdarzeniami. Wczoraj oszuści wyłudzili od seniora ponad 130 tys. złotych. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą paść ofiarą oszustów!

Mimo ciągłych apeli w prasie, telewizji, na spotkaniach z mieszkańcami wciąż dochodzi do kolejnych oszustw. Wczoraj 79-letni tyszanin stracił oszczędności swojego życia, bo dał wiarę oszustom podszywającym się pod policjantów. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy przekonali seniora, że jest prowadzona policyjna akcja i konieczne jest żeby przekazał im swoje wszystkie oszczędności, które ma zgromadzone na koncie. W związku z tym mężczyzna sukcesywnie wypłacał z pieniądze, które ostatecznie przekazał „kurierowi”. Tym sposobem stracił oszczędności.

Sposoby działania przestępców wyłudzających pieniądze są bardzo podobne. Zazwyczaj dzwonią do wybranej ofiary i opowiadają historię, która ma przekonać do szybkiego przekazania gotówki. Oszuści podają się za różne osoby – policjantów, pracowników poczty, członków rodziny. Pytają czasem o wysokość emerytury lub o pieniądze posiadane w domu i na kontach bankowych.

Przypominamy! Funkcjonariusze Policji:

  • NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.
  • NIGDY nie pytają seniorów, czy mają pieniądze, w jakiej walucie i w jakiej wysokości.
  • NIGDY nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.

Policjanci apelują, by w trakcie spotkań rodzinnych rozmawiać z seniorami o tym, jak działają oszuści i jak należy się zabezpieczyć, by nie paść ofiarą przestępstwa.