Każdy snuje opowieść.

 


Tyska Galeria Sportu – 23 marca 2019 r., godz. 11.00

KAŻDY SNUJE OPOWIEŚĆ
Spotkanie nr 2: W kręgu Słowian – na spotkanie domowikowi

Za nami spotkanie z najważniejszymi bóstwami słowiańskich mitów, ale czy to aby dopiero nie początek? Zapraszamy na drugie zajęcia z cyklu, podczas których pozostaniemy jeszcze w kręgu słowiańskich wierzeń.

Przekonamy się kto to taki bannik, kiedy i gdzie spotkać można południcę, w czym pomógłby nam domowik i jakie usposobienie ma leszy. Porozmawiamy też o innych stworzeniach – m.in. o rusałkach, wodnikach, biesach, wilkołakach i wąpierzach – tak, tak, ci ostatni nie obcy są słowiańskiemu folklorowi. Bliżej przyjrzymy się także ich obecności w poezji i sztuce, zajrzymy też do znanej nam popkultury, by tam tropić ich ślady.

„Każdy snuje opowieść” to nowy cykl zajęć. Podróż będzie daleka, a każde spotkanie przyniesie coś nowego. Zaczniemy od tego, co nam najbliższe, by następnie zawędrować do innych kultur i krajów, od zimnych, po gorące. Razem przyjrzymy się bohaterom opowieści, ich historiom i nieodłącznym atrybutom, by ostatecznie porównać ze sobą całe światy. Być może okaże się, że nie jesteśmy wcale tak różni od siebie, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy? Być może dawni herosi wciąż są obecni we współczesnych opowieściach – muzycznych, bajkowych, filmowych i literackich? Być może każdy potrzebuje bohatera i opowieści, by oswoić sobie świat? Każde spotkanie zakończymy formą twórczej pracy.

Zajęcia odbędą się w siedzibie Oddziału Muzeum – Tyskiej Galerii Sportu (ul. Edukacji 7).

Prowadzenie: Anna Kura

Czas trwania: 1,5 h

Dla dzieci w wieku 7-14 lat

Zapisy: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl


Źródło : http://muzeum.tychy.pl/