Tychy : szkoła przeciwko mowie nienawiści.

 


W tyskich szkołach prowadzone są lekcje i spotkania z młodzieżą dotyczące zjawisk hejtu i mowy nienawiści. Podobne akcje organizowane są w całej Polsce. O ich przeprowadzeniu zdecydowano po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

O mowie nienawiści i hejcie młodzież rozmawia w 32 tyskich szkołach od kilku dni z wychowawcami, nauczycielami i pedagogami szkolnymi. Organizowane są debaty, dyskusje i warsztaty na ten temat.

Podczas zajęć uczniowie omawiają tematy hejtu i cyberprzemocy. Uczniowie biorą udział w warsztatach dotyczących zachowań agresywnych, dyskryminacji i wykluczenia społecznego, zajęciach na temat godności człowieka, tolerancji, relacji międzyludzkich i mowy nienawiści. Dla uczniów starszych klas prowadzone są też zajęcia dotyczące odpowiedzialność prawnej nieletnich prowadzone przez pracowników tyskiej policji.

– Cieszę się, że temat spotkał się z tak dużym odzewem nauczycieli i uczniów. Wszyscy musimy być świadomi odpowiedzialności za słowo, dlatego podczas tych lekcji rozmawiano o mowie nienawiści, o tym, jak jej zapobiegać i odpowiednio na nią reagować. Najwyższy czas głośno o tym mówić – uświadomić dzieciom i młodzieży, jak bardzo krzywdzące może być oczernianie innych – mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Dodatkowo w najbliższy poniedziałek (4 lutego) Miejska Biblioteka Publiczna organizuje specjalną edycję cyklu Tury Kultury, poświęconą skutkom mowy nienawiści i jej przeciwdziałaniu. Gościem specjalnym będzie publicysta Szymon Hołownia.

Na spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 10.30, organizatorzy zapraszają młodzież ponadgimnazjalną. Do tej pory zgłosiło się ponad 200 chętnych. Bezpośrednio po spotkaniu zaplanowano dyskusję i rozmowę z zaproszonym gościem.


Źródło : https://slask.onet.pl/