Tychy przyjazne elektromobilności.

 


Urzędnicy miejscy w Tychach zostali przeszkoleni z elektromobilności. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wyróżniło także magistrat specjalnym certyfikatem.

Wcześniej podobne szkolenie przeszli przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w Katowicach oraz urzędnicy z Rybnika.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada konkretne obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego. Według nich, już w 2020 roku gminy i powiaty powyżej 50 tys. mieszkańców powinny posiadać we flocie użytkowanych pojazdów 10 proc. samochodów elektrycznych. Podobne wymogi dotyczą świadczenia usługi komunikacji miejskiej oraz innych zadań własnych gminy. Docelowo, co najmniej 30 proc. pojazdów będzie musiało być zero – lub niskoemisyjna. Ponadto w gminach ma rozwijać się infrastruktura ładowania EV.

– Cykl ogólnopolskich szkoleń dla miast, organizowany przez PSPA, jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed administracją lokalną. Ich celem jest zapoznanie samorządów i spółek od nich zależnych z konsekwencjami nowych przepisów – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

W szkoleniu w Tychach wzięło udział ponad 30 urzędników. Poznali obowiązki wynikające z nowych regulacji prawnych oraz dostępne na rynku rozwiązania w zakresie planowania infrastruktury ładowania i budowy floty pojazdów zeroemisyjnych.

– O elektromobilności mówi się coraz więcej, coraz częściej też miasta mówią o wdrażaniu konkretnych rozwiązań, ale wciąż pojawia się wiele pytań związanych z tym tematem, dlatego każde spotkanie, które poszerza naszą wiedzę czy pozwala znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania jest ważne. To my – urzędnicy będziemy odpowiadać za wdrożenie konkretnych rozwiązań, zgodnych z obowiązującymi przepisami i odpowiadających potrzebom mieszkańców – mówi Artur Kruczek, naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta w Tychach.    

W tym roku podobne szkolenia odbędą się jeszcze w ponad 20 urzędach miejskich w Polsce,   w tym m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Toruniu, Bydgoszczy i Białymstoku. W ubiegłym roku szkolenia odbyły się   w Rzeszowie, Rybniku, Gdańsku i Gdyni, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w Katowicach.

W ramach szkoleń,   eksperci PSPA, praktycy i konsultanci ze specjalistycznym doświadczeniem sektorowym i wiedzą zdobytą w branży, w przystępny sposób prezentują efektywne sposoby wdrażania ustawowych zapisów w ramach dostępnych na rynku rozwiązań. Prelegenci omawiają wszystkie aspekty praktyczne, z którymi   stykają się podmioty funkcjonujące na rynku, od technologii, przez zawiłości prawne i interpretacyjne, po kwestie społeczne.


Źródło : http://umtychy.pl/