Wystawa prac uczestników 7. Pleneru Malarskiego „Między wieżami”.

 


Od 17 grudnia można w Galerii Starostwa Powiatowego w Bieruniu oglądać wystawę prac uczestników 7. Pleneru Malarskiego „Między wieżami”. Dobiega końca rok jubileuszowy dwudziestolecia powiatu bieruńsko-lędzińskiego. W tym szczególnym okresie dla naszej powiatowej społeczności było oczywiste, że tradycyjny plener malarski, powinien mieć miejsce na terenie gmin powiatu. Tradycyjnie komisarzem pleneru była Urszula Figiel-Szczepka, uczestnikami artyści z Bojszów, Bierunia, Imielina i Lędzin.

Jego motto: „Odmienność w jedności – jedność w odmienności” z jednej strony odzwierciedla różnorodność postrzegania świata przez biorących w nim udział twórców, z drugiej symbolizuje budowanie lokalnej wspólnoty artystycznej. Podobnie jak nasz powiat, na który składa się pięć odmiennych w charakterze gmin, ale uzupełniających się wzajemnie i tworzących silnie zintegrowaną społeczność.

W czterech plenerowych spotkaniach uczestniczyło trzydziestu twórców – amatorów i profesjonalistów. W trakcie trzech z nich starali się oni utrwalić to co najciekawsze i najcenniejsze w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Każda z tych malarskich sesji była też okazją do nawiązania dialogu z mieszkańcami powiatu, którzy spontaniczne wyrażali swoje opinie na temat powstających malunków i grafik. Przechodnie mogli także przyłączyć się do pleneru, gdyż przygotowano dla wszystkich chętnych różnorodne narzędzia i materiały plastyczne. Ostatnie spotkanie było przede wszystkim poświęcone integracji powiatowego środowiska artystycznego.

Plon artystyczny pleneru, to przetworzone siłą talentu i utrwalone pędzlem i piórkiem klisze pamięci, prezentujące nasz powiat, kiedy miał dwadzieścia lat. Doceniając ich szczególną wartość, wszystkie powstałe prace zostały zebrane na poplenerowej wystawie, aby pokazać je szerokiej publiczności, a nade wszystko mieszkańcom powiatu, by mogli docenić to co piękne, a co często mijają w pośpiechu. Powstał także katalog o ciekawej formie edytorskiej, przypominający o twórcach i dziełach, powstałych podczas siódmej edycji pleneru.

Wystawę można oglądać do końca lutego 2019 roku w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Bieruniu. Zapraszamy.Źródło : https://powiatbl.pl/