Trwa montaż ruchomej stajenki w kościele pw. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu.

 


Od ponad tygodnia w kościele pw. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym trwa montaż ruchomej stajenki. A wszystko po to, by tradycyjnie tuż po pasterce szopka była w pełni gotowa i wprowadzała nas w wyjątkowy czas Bożego Narodzenia.

Drewniana konstrukcja szopki zajmuje powierzchnię 40 metrów kwadratowych. Jest wykończona różnymi materiałami, a nad nią rozpościera się 6,5-metrowa panorama Jerozolimy namalowana przez Eugeniusza Nygę.

Ta oryginalna budowla zachwyca swoją wielkością, ilością i różnorodnością tworzących ją ruchomych figur i scen. Chociaż największy podziw i zachwyt szopka budzi u dzieci, również dorośli bardzo licznie zwiedzają to dzieło. Na całość składa się 90 ruchomych i 45 stałych figurek.

Bieruń w okresie świąt Bożego Narodzenia jest licznie odwiedzany przez turystów ze względu na ruchomą szopkę bożonarodzeniową wystawianą każdego roku (od 1955) w kościele św. Bartłomieja Apostoła. Szopka powstała z inicjatywy ks. Jana Trochy (proboszcza parafii w latach 1945–1969), który podczas kolędy u bieruńskiej rodziny Wieczorek zobaczył małą ruchomą szopkę, którą zrobili bracia – Jan i Teofil. Zaproponował im wówczas  zbudowanie ruchomej szopki w kościele parafialnym.

W 1955 roku została po raz pierwszy wystawiona ruchoma szopka, w której budowę, oprócz braci Wieczorek, zaangażowało się wielu innych parafian. Na przestrzeni lat do budowniczych szopki dołączało wiele osób z całego Bierunia. Szopka przez lata rozrastała się i powiększała o kolejne figury, których obecnie jest ponad 100 – większość to figury ruchome. Szopka ta jest jedną z głównych atrakcji Bierunia. Jest to najdłużej dostępna kościelna szopka – czynna jest aż do odpustu św. Walentego, tj. do 14 lutego.


Źródło : https://www.bierun.pl/