Referendum strajkowe w Aweco Polska Appliance.

 


Domagają się podwyżek i godnej pracy. Referendum strajkowe w spółce Aweco Polska Appliance w Tychach. Ta zajmuje się produkcją komponentów do samochodów i sprzętu AGD.

Referendum strajkowe w Aweco rozpocznie się o godzinie 9 rano. Urny do głosowania wystawione są już w zakładowych stołówkach i będą tam stać aż do jutra do godziny 12. Zakładowa Solidarność chce, by każdy mógł wziąć w nim udział – na przykład podczas przerwy śniadaniowej.

Jak wyliczają związkowcy, wynagrodzenie zasadnicze wszystkich pracowników zatrudnionych na wydziałach produkcyjnych wynosi 2100 zł brutto, czyli jest równe płacy minimalnej. Dodatkowo, pracodawca zdecydował niedawno o zmniejszeniu premii produkcyjnej o 400 złotych i przeniesieniu uzyskanych w ten sposób środków do stawek zasadniczych pracowników.

“Jak wiadomo, płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku o 150 zł. Pracodawca w Aweco zabierając pracownikom premię i przenosząc ją do stawek zasadniczych, w sprytny sposób uniknie konieczności podnoszenia im wynagrodzeń. Innymi słowy w całym kraju płaca minimalna wzrośnie, a pensje w Aweco zostaną takie same jak były” – tłumaczy Grzegorz Zmuda, przewodniczący międzyzakładowej Solidarności w Nexteer Automotive Poland, która zakresem działalności obejmuje spółkę Aweco Polska Appliance.

Związkowcy domagają się powrotu starych zasad – i podwyżki w wysokości 500 złotych brutto dla każdego pracownika. Oprócz wzrostu płac Solidarność domaga się też zwiększenia dodatku za pracę w godzinach nocnych, wprowadzenia jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego, ograniczenia możliwości dokonywania zmian w harmonogramach czasu pracy oraz zmiany zapisów w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.


Źródło : https://www.radiopiekary.pl/