Postępy w budowie nowoczesnej hali sportowej HOMERA CENTRUM.

 


Trwają prace związane z budową tzw. HOMERA CENTRUM. Kompleksowa realizacja tej ambitnej inwestycji zakłada powstanie nowoczesnego centrum wspinaczkowego oraz centrum sztuk walki. Będzie to obiekt niepowtarzalny w skali całego województwa śląskiego.

Postępy w budowie nowoczesnej hali sportowej, która wykorzystywana będzie do uprawy wspinaczki oraz sportów walki są bardzo widoczne. Wykonano już żelbetową płytę pod posadzkę sali głównej. Obecnie trwają roboty zbrojarskie, ciesielskie, betoniarskie i murowe. Równocześnie wykonywany jest montaż instalacji oraz kanalizacji.

Przypomnijmy, że realizowana inwestycja zakłada przystosowanie starej niszczejącej  sali gimnastycznej (obiektu pozostałego po funkcjonującej tu lata temu jednostce wojskowej) do pełnienia funkcji centrum wspinaczkowego. Obejmuje budowę profesjonalnych ścianek wspinaczkowych na kilku ścianach hali – na jednej ze ścian zostanie zabudowana ścianka wspinaczkowa dla osób początkujących oraz ścianka do wspinana bez asekuracji. Jedno z pomieszczeń nadbudowanych nad świetlicą środowiskową zostanie zaadoptowane na bulderownię, czyli miejsce treningów wspinaczy, służące do wspinania bez asekuracji.

Obiekt będzie pełnił też drugą funkcję – ma być również miejscem dedykowanym sportom walki. Zostanie wyposażony w specjalne maty do przykrycia posadzki oraz sprzęt sportowy do rozgrzewki i ćwiczeń ogólnorozwojowych. Tego typu aktywność jest coraz bardziej popularna w Bieruniu. Przypomnijmy, że w naszym mieście funkcjonują obecnie trzy stowarzyszenia sztuk walki.

Świetlica Wsparcia Dziennego o Charakterze Opiekuńczym „Nadzieja”, która funkcjonowała w jednej z części starego budynku,  pozostanie na swoim miejscu i poddana zostanie gruntownemu remontowi oraz modernizacji. Powstanie przy niej też klub, w którym utworzona zostanie nowoczesna sala komputerowa (wyposażona w dobej jakości sprzęt), natomiast na jednej z jego połaci dachowych powstanie „zielony dach”, stanowiący namiastkę terenu zielonego na zindustrializowanym osiedlu.

Obiekt dzięki zaprojektowanej „wieży wspinaczkowej” będzie widoczny z większej odległości, także od ulicy Oświęcimskiej, w związku z tym, stanowić będzie punkt orientacyjny na terenie miasta, a dzięki swojej oryginalnej formie stanie się ozdobą osiedla. Koncepcja przewiduje także oczyszczenie przestrzeni dookoła obiektu z aranżacją nieużytkowanych dzisiaj terenów.

Wartość inwestycji to ponad 5 milionów złotych. Miasto Bieruń pozyskało na jej realizację dwa dofinansowania: z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Inwestycję realizuje firma PPHU „CARBUD” S.A.


Źródło : http://www.bierun.pl/