Do Tychów przyjechały wojskowe maszyny.

 


Wystawa pojazdów, umundurowania i maszyn Wojska Polskiego, a także seria prelekcji historycznych, m.in. o niepodległości, Dywizjonie 303 i lotnictwie. To tylko niektóre z atrakcji Wystawy Militarnej, która właśnie otwarta została w Gemini Park Tychy. Potrwa ona do 25 listopada.

Zobacz wojskowego Hummera

Pasjonaci militariów i historii Polski nie mogą ominąć w najbliższych dniach Tychów. W galerii Gemini Park otwarto właśnie nietypową wystawę. Zgromadzono na niej kilkadziesiąt unikalnych eksponatów związanych z Wojskiem Polskim i historią wojskowości

Wśród nich znaleźć można m.in. aż 8 wojskowych pojazdów służących wojsku po 1939 roku, w tym Hummera, Jeepa Willys, Half Tacka, Forda GPW i Morrisa, a także kolekcję uzbrojenia, umundurowanie, a nawet dioramy pokazujące sceny z historii. Nie zabrakło także wojskowych modeli umieszczonych w 12 gablotach.

Poznaj lepiej historię Polski

Na samym pokazaniu sprzętu wojskowego jednak nie poprzestano. W specjalnej strefie przygotowano także serię wykładów, warsztatów i pogadanek na temat historii wojskowości i historii Polski.Prowadzą je historycy, ale także pasjonaci.

Codziennie, aż do 25 listopada można tam posłuchać m.in.. wykładów prowadzonych przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Beskidy”. W programie znaleźć można m.in. pokazy  historycznego umundurowania i broni, pogadanki nt. drogi do niepodległości oraz pokazyfilmów historycznych. Spotkania odbywają się w godz. od 9 do 14.

W harmonogramie wystawy nie brakuje także dodatkowych wykładów, prowadzonych przez gości specjalnych. Na 17 listopada(godz. od 10 do 17)zaplanowano prelekcję historyczną, którą poprowadzi Katarzyna Zielińska, historyk z Muzeum Lotnictwa Polskiego w  Krakowie.

Wśród tematów pojawi się m.in. historia Dywizjonu 303 oraz Józef Piłsudski i polska droga do niepodległości. Nie zabraknie także warsztatów poświęconych m.in. tworzeniu lotniczego origami czy malowania znaków lotniczych.

Z kolei na 24 listopada  zaplanowano specjalną prelekcję Andrzeja Antoniego Kamińskiego, modelarza, autora książek o wojskowości oraz kolekcjonera.  Kamiński opowie w Gemini Park o swojej pasji związanej m.in. z modelami pojazdów z II Wojny Światowej oraz zaprezentuje swoją kolekcję.

– To wystawa, którą zachwycą się nie tylko pasjonaci militariów i Wojska Polskiego, ale także osoby, które ciekawią się historią polski, historią I i II Wojny Światowej czy historią lotnictwa  – mówi Aleksandra  Zawodzińska, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tychy.

– Jest to nietypowa, interaktywna lekcja, dzięki której możemy dowiedzieć się nieco więcej o naszym wojsku, ale także, dzięki której możemy znaleźć nową pasje i hobby w postaci np. modelarstwa czy udziału w grupach rekonstrukcyjnych  – dodaje.

Pomysł na lekcję dla szkół

Swoja wystawę galeria kieruje do każdego, jednak szczególnie zachęca do udziału w niej młodzież ze śląskich gimnazjów i liceów.  – Udział w wystawie znacznie różni się od lekcji w klasie. Można tutaj z bliska zobaczyć pojazdy, siąść za ich kierownicą, można także przyjrzeć się mundurom, uzbrojeniu i zobaczyć na dioramach rekonstrukcje wydarzeń. Co jednak najważniejsze, można posłuchać pasjonujących opowieści historyków, pasjonatów czy członków grup rekonstrukcyjnych – mówi.

W wykładach młodzież szkolna może wziąć udział od poniedziałku do piątku w godzinach od  9 do 13.  – Każda szkoła może się do nas zgłosić z chęcią udziału w specjalnych zajęciach w Gemini Park. Mogą się one odbywać np. w ramach lekcji historii jako dopełnienie wiedzy podręcznikowej lub jako tematyczne, dodatkowe zajęcia. Zapisy dla szkół prowadzimy pod numerem telefonu  883 239 072 – zachęca Zawodzińska.

Wstęp na wystawę  oraz wszystkie wykłady jest bezpłatny.