Po XVII Śląskiej Jesieni Gitarowej.

 


Emocje opadają, ale muzyka i wspaniała międzynarodowa atmosfera jeszcze na długo pozostaną w naszej pamięci. Za nami XVII Śląska Jesień Gitarowa – festiwal pełen koncertów, spotkań, warsztatów i wydarzeń dodatkowych.

Mimo niesprzyjającej aury na dworze, Sala Koncertowa Mediateki XXI wieku tętniła feerią barw i dźwięków z różnych stron świata z gitarą w tle. Śląska Jesień Gitarowa już siedemnasty raz przyciągnęła do Tychów muzyków, akademików, ale przede wszystkim miłośników muzyki gitarowej z całego świata, którzy przez tydzień poznawali kolejne oblicza tego – z pozoru tylko – klasycznego instrumentu. Śląskie muzyczne święto rozpoczęliśmy prologiem w NOSPRze, gdzie wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia wystąpili znakomici gitarzyści Marcin Dylla i Łukasz Kuropaczewski, którzy towarzyszyli nam przez cały tydzień wydarzeń festiwalowych – ostatni jako solista zamykający Festiwal swoim solowym popisem podczas Koncertu Finałowego, a Dylla jako Przewodniczący Jury XVII Konkursu Gitarowego im. J.E. Jurkowskiego, którego drugi etap trwał trzy dni i obejmował przesłuchania 21 Uczestników z różnych krajów świata, w tym m.in.: Bośni i Hercegowiny, Serbii, Włoch, Portugalii, Tajwanu i oczywiście Polski. Poznaliśmy żywiołowych BrasilGuitar Duo, którzy wystąpili aż dwa razy podczas koncertu Inauguracyjnego z Markiem Pasiecznym i AUKSO oraz we wspaniałym koncercie z ClariceAssad, utrzymanym w klimatach wokalno-instrumentalnej mieszanki klasyki, worldmusic i jazzu. Przez 7 festiwalowych dni mieliśmy okazję przenieść się w czasie podczas koncertu CyprienN’tsai, Rolfa Lieslevanda (który mimo skaleczenia niezwykle zagrał dla Tyszan) i Anny Swobody wraz z Orkiestrą historyczną {oh!}, zasmakować klasyki serwowanej przez Cameratę Quartet z solistami w postaci Marko Topchii i Wojciecha Rysieckiego, a także dać się porwać brawurowym wykonaniom Adama Palmy, BireliLagrene i Francesco Buzurro. Sobota przyniosła ostatni, rozstrzygający etap Konkursu Gitarowego. Wtedy to, w samo południe, z orkiestrą AUKSO zagrali Marco Piperno (Włochy), Milena Solcova (Czechy), Carlotta Dalia (Włochy), Andrzej Marcin Grygier (Polska), Marcin Kuźniar (Polska) i Chia-Wei Lin (Tajwan) wykonujący jeden spośród trzech proponowanych koncertów na gitarę i orkiestrę M. Castelnuovo-Tedesco, M.M. Ponce i J.Rodrigo. Zwycięzcę tegorocznego, XVII Konkursu Gitarowego im. J.E. Jurkowskiego poznaliśmy podczas Koncertu Finałowego – nagroda główna przypadła występującemu jako ostatni Tajwańczykowi Chia-Wei Lin, który oprócz nagrody 5000 Euro ufundowanej przez Marszałka Województwa Śląskiego
i Prezydenta Miasta Tychy otrzymał gitarę koncertową ufundowana przez lutnika Gabriele Lodi, futerał oraz recitale podczas festiwali w kraju i za granicą. Drugie i trzecie miejsca przypadły odpowiednio Andrzejowi Grygierowi i Carlotcie Dalia, przyznano także nagrody dodatkowe. Szczególne wyróżnienie przyznało Jury Dziecięce złożone z uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tychachza najlepiej wykonany koncert w III etapie – otrzymał jeChia-Wei Lin.

Bogatą ofertę koncertową Śląskiej Jesieni Gitarowej uzupełnił szereg wydarzeń dodatkowych – miała miejsce Konferencja „Gitara w Polsce. Wczoraj – dziś – jutro” oraz prezentacja strun D’Addario i spotkanie z lutnikiem Gabriele Lodi, wystawa instrumentów, akcesoriów i wydawnictw muzycznych w Hotelu Tychy, jak również Lekcje Mistrzowskie z Jurorami i Warsztaty wokalne zClariceAssad.

Gitara po raz kolejny pokazała swe oblicza dzięki działaniom Marka Nosala, dyrektora artystycznego festiwalu, który zadbał o różnorodność programową, a także Pawła Drzewieckiego, dyrektora festiwalu, który wraz z Miejskim Centrum Kultury w Tychach po raz kolejny sprawili, że przybyli z całego świata muzycy i goście oprócz wysokiego poziomu wykonawczego podkreślali dobrą organizację i atmosferę panującą podczas Śląskiej Jesieni Gitarowej. Muzyka łagodzi obyczaje i łączy pokolenia, a Tychy kolejny raz pokazały, że to nie jedynie słowa.