Odsłonięto Pomnik Pamięci Ofiar konfliktów XX wieku.

 


287 nazwisk znalazło się na Pomniku Pamięci Ofiar konfliktów XX wieku, który odsłonięto w ubiegłą sobotę i poświęcono na cmentarzu parafialnym przy kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym.

Jest to symboliczna mogiła mieszkańców Bijasowic, Czarnuchowic, Kopani, Nowego Bierunia, Ścierni i Zabrzega, poległych na frontach I i II wojen światowych, w powstaniach śląskich, w obozach śmierci i miejscach represji politycznych.

Obecny na uroczystości burmistrz Bierunia Krystian Grzesica powiedział: „Dziękuję Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Bieruńskiej „Porąbek” za inicjatywę postawienia tego pomnika. To ważne, by pamięć o Tych ludziach nie zginęła”.

– „Pomnik został zrealizowany z budżetu obywatelskiego Gminy Bieruń” – dodał przewodniczący „Porąbka” Adam Pamuła, który przypomniał, że nazwiska umieszczone na monumencie, zaczerpnięto z książki Henryka Ganobisa i Alojzego Lyski „Ożywieni przez Miłość i Pamięć”. Zostały one uzupełnione w wyniku apelu, wielokrotnie ogłaszanego w kościele NSPJ.

Aktu poświęcenia Pomnika dokonał ks. Proboszcz Jan Dąbek, który wcześniej odprawił Mszę Świętą w intencji poległych. Obecny na uroczystości Alojzy Lysko powiedział: „Dziękuję wam bierunianie, za to, że pamiętacie o swoich bohaterach. Moje Bojszowy, Suszec i wiele okolicznych miejscowości, dopiero czeka na taki Pomnik”.


Źródło : http://www.bierun.pl/