O Starych Tychach i Cielmicach – spotkanie w Muzeum Miejskie w Tychach.

 


Muzeum Miejskie / Stary Magistrat, 16 października 2018 r., godz. 18:00

16 października o godz. 18.00 Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza do siedziby w Starym Magistracie (pl. Wolności 1) na jedenaste już spotkanie z cyklu Mozaika Górnośląska. Tym razem tematem spotkania będą Stare Tychy oraz Cielmice.

Gośćmi będą Mariola Freiherr – Trukała, autorka książki o historii, ciekawych miejscach
i mieszkańcach Cielmic oraz Justyna Wydra, która w swojej powieści Zaniemówienie przenosi czytelników do Tychów z lat drugiej wojny światowej.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz, rodowity tyszanin Marek Piechniczek.

Wstęp jest wolny.

Mariola Freiherr-Trukała jest nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 23.
Jej książka ukazała się w 650. rocznicę najstarszej wzmianki w dokumentach o Cielmicach. Opowiada o historii, ciekawych miejscach i mieszkańcach Cielmic, dawniej samodzielnej gminy wiejskiej. Wiele informacji autorka uzyskała od mieszkańców Cielmic, których rodziny od pokoleń są z tą ziemią związane. W publikacji nie zabrakło ciekawych archiwalnych i współczesnych zdjęć oraz rysunków, które przedstawiają „wieś wyjątkową”, bo tak Cielmice nazywane są przez swych mieszkańców.

Justyna Wydra to autorka książki Zaniemówienie, która opowiada o skomplikowanej historii Ślązaków w latach drugiej wojny światowej, o ich świadomości narodowej, przywiązaniu do rodzinnej ziemi. Akcja rozgrywa się w Tychach, a bohaterami są m.in. służący w Luftwaffe Wilhelm Jenike, który ma matkę Ślązaczkę, ojca Austriaka, a sam urodził się Niemcem oraz bliźniaczki Hilda i Rosa Widerówny z Tychów.
To kolejna książka Justyny Wydry. Wcześniej przeniosła czytelników do lat drugiej wojny światowej w powieści Esesman i Żydówka.
Rodzina Justyny Wydry od kilku pokoleń związana jest ze Starymi Tychami, dzięki czemu w jej powieściach przedstawiany jest rzetelny obraz Tychów sprzed kilkudziesięciu lat.


Źródło : http://umtychy.pl/