Tychy to elita, jeśli chodzi o inwestycje.

 


Tychy to elita, jeśli chodzi o inwestycje. To wniosek z kolejnej odsłony najważniejszego rankingu, jaki cyklicznie przygotowuje branżowe pismo „Wspólnota”. Zestawienie obejmuje wydatki na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2015-2017.

Twórcy rankingu biorą pod uwagę wszystkie wydatki majątkowe. Jak wyjaśnia prof. Paweł Swianiewicz, autor rankingu, w ten sposób unika się dużych, „chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu”. Chodzi o to, że wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych miastach, cechują się znaczną zmiennością. Wystarczy jedna, większa inwestycja, by te wydatki podnieść, a to może zafałszować faktyczny obraz.

Ranking „Wspólnoty” uwzględnia nie tylko bezpośrednie wydatki z budżetów miejskich, ale też te, które ponoszą spółki komunalne.

Spośród miast województwa śląskiego w pierwszej dziesiątce rankingu są Gliwice (pierwsze miejsce), Jaworzno (szóste miejsce) i Tychy (dziewiąte). W latach 2015-2017 w Gliwicach wydatki inwestycyjne na jednego mieszkańca wyniosły 2713,08 zł.  Jaworzno inwestowało 1590,13 zł na mieszkańca, a Tychy 1355,45 zł. Ostatnie lata w Tychach to m.in. otwarcie Stadionu Miejskiego, budowa Wodnego Parku, czy stworzenie Mediateki wraz z salą koncertową oraz stworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w dzielnicy Jaroszowice. Na tym jednak nie koniec. Andrzej Dziuba, prezydent Tychów przypomina, że z myślą o mieszkańcach kupiono od zarządu województwa Megrez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny oraz trwa jego doposażenie. W Tychach niedawno zakończyła się także budowa hospicjum stacjonarnego, a od archidiecezji katowickiej kupiono działkę w Kobiórze, gdzie powstanie Dom Pomocy Społecznej dla najstarszych i potrzebujących opieki mieszkańców.


Źródło : http://katowice.wyborcza.pl/