Rodzinnie wokół książki – TY CHYba czytasz

 


Już w najbliższy weekend Miasto Tychy wraz z partnerami organizują Rodzinny Festiwal Książki pod hasłem „TY CHYba czytasz? ”. Atrakcji dla rodzin z dziećmi na pewno nie zabraknie.

Festiwal odbywać się będzie w Mediatece przy al. Piłdudskiego 16, czyli w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tam, w sali koncertowej AUKSO, w piątek (28 września) festiwal rozpocznie się koncertem „Budyń Julka Tuwima”, podczas którego będziemy mieli okazję poznać ulubionych bohaterów Tuwima – m.in. Słonia Trąbalskiego czy Dyzia Marzyciela – z nowej, łobuzerskiej strony. Piątkowy koncert w Mediatece zaplanowano na godz. 18.

Festiwalowe apogeum przypadnie na sobotę, 29 września, kiedy to będzie można spędzić w Mediatece niemal cały dzień z książkami i nie tylko. Szczegółowy program publikujemy poniżej.

Rodzinny Festiwal Książki „TY CHYba czytasz? ” jest elementem prowadzonej przez Miasto Tychy od kilku lat kampanii propagującej książki i czytelnictwo „Bookcrossing po tysku”.

PROGRAM:

PIĄTEK 28 WRZEŚNIA:
18:00- Budyń Julka Tuwima – TY CHYba czytasz?

SOBOTA 29 WRZEŚNIA:
10:00 – 11:45: „BUŁKA Z MASŁEM”- śniadanie literackie
10:00 – 14:00: „TAJEMNICA ZAGINIONEJ KSIĄŻKI” – animowany spacer po Mediatece dla rodzin z Detektywem Luppą
10:00 – 12:00: „OPOWIEŚCI FUTBOLOWE” – prowadzenie: Jarek Kaczmarek (5+)
11:00 – 12:00: „MUZYK TO REŻYSER FILMOWY”- prowadzenie: Joanna Bronisławska aka Asi Mina (5+)
Więcej informacji dotyczących tego warsztatu:
https://www.facebook.com/events/1140082292806191/
12:00 – 12:30: „URODZINY PROSIACZKA”- czytanie dla maluchów (2+)
13:30 – 15:00: „DŁUUUGIE KSIĄŻKI, czyli warsztaty tworzenia książek dla dzieci”- prowadzenie: Dominika Czerniak Chojnacka (6+)
15:00 – 18:00: „KOMIKSOWO”- prowadzenie: Maciej Kur, Piotr Bednarczyk (10+)
16:00 – 17:30: „BUNT!” – warsztaty ilustratorskie- prowadzenie: Paweł Mildner (8+)

PROGRAM- OPIS:

KONCERT BUDYŃ JULKA TUWIMA

Zapraszamy na rock’n’rollowy koncert Budyń Julka Tuwima! Szaleństwo, pozytywna energia i świetne teksty będące parafrazą wierszy znanego polskiego poety! Wielbiciele Słonia Trąbalskiego, Dyzia Marzyciela czy Maluśkiewicza przybywajcie tłumnie!

Koncert Budyń Julka Tuwima to inteligentne i żywiołowe piosenki dla dzieci, w których współczesne parafrazy wierszy Juliana Tuwima łączą się z rock’n’rollową energią. Muzykę skomponował Jacek Szymkiewicz, lider zespołu POGODNO, który do projektu zaprosił plejadę świetnych muzyków.

Skład: Joanna Zawłodzka, Jacek Budyń Szymkiewicz, Jarosław Kozłowski, Sebastian Pikula

Wstęp wolny; bez zapisów.

„BUŁKA Z MASŁEM”- śniadanie literackie

Uczta nie tylko dla ciała, ale i dla duszy. Wspólnie z zaproszonymi twórcami książek spotkamy się w mało oficjalnej sytuacji. Będą rozmowy, wspólne czytanie i… rysowanie.

Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

„TAJEMNICA ZAGINIONEJ KSIĄŻKI”- animowany spacer po Mediatece dla rodzin z Detektywem Luppą

Tym razem Detektyw Luppa ma do rozwiązania trudną zagadkę. W tajemniczych okolicznościach zaginęła pewna bardzo cenna książka. Zapraszamy na niecodzienny spacer po Mediatece w towarzystwie szalonego detektywa!

Wycieczki odbywają się co godzinę (10:00, 11:00, 12:00, 13:00).
Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

„OPOWIEŚCI FUTBOLOWE” – prowadzenie: Jarek Kaczmarek

Opowieści futbolowe to spotkania odtwarzające sytuację z czasów, gdy całe rodziny, przyjaciele i sąsiedzi, dzieci i dorośli, gromadzili się przy radiowych odbiornikach, by w oczarowaniu słuchać głosu komentatora relacjonującego wydarzenia sportowe.

Załóż koszulkę z numerem ulubionego piłkarza, weź ze sobą szalik ukochanej drużyny. Przed nami powtórka z mundialu! Bo opowieści, jak dobry mecz, są pełne emocji! W trakcie prowadzenia narracji i dryblingu między słowami ekspresyjny język komentatora sportowego przeniesie nas w świat sportowej gorączki! GOOOOOOOOOOOOOL!

Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

Jarek Kaczmarek – absolwent polonistyki, były dziennikarz oraz nauczyciel języka polskiego, a obecnie: opowiadacz, gitarzysta, autor opowiadań, muzyki i tekstów piosenek, animator kultury, opowiadacz historii z Grupy Studni O. W swoich projektach artystycznych poszukuje „opowieści współczesnej” – zderzenia tradycyjnej formy opowiadania z tematyką dotykająca współczesnej wyobraźni. Autor książek „Gole wszech czasów”, „Suarez. Nigdy nie będziesz sam”, „Piszczek. To, co naprawdę jest ważne”.

„MUZYK TO REŻYSER FILMOWY”- prowadzenie: Joanna Bronisławska aka Asi Mina

Powracamy do spotkań na bazie fenomenalnej książki M.U.ZY.K.A autorstwa Michała Mendyka i Michała Libery wydanej przez oficynę Dwie Siostry. Tyle ciekawych wątków nie zostało jeszcze poruszonych! Na przykład jaki kształt miałaby Twoja ulubiona piosenka? Spróbujecie ją narysować? Przywołać jej kolor, rozmiar i wymiar? Na 100% znacie Walta Disneya, ale czy słyszeliście o Carlu Stallingu? To on komponował muzykę do wielu kreskówek i przyczynił się do wielkiego sukcesu tych bajek. Muzyka jest w nich idealnie zgrana z obrazem. Wspólnie stworzymy soundtrack do kreskówki i na chwilkę staniemy się taperami. Nie mylić z tapirami! A kto to taki? Dowiecie się na spotkaniu!

Wstęp: 20 pln (opiekun i dziecko);

Joanna Bronisławska aka Asi Mina – muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Związana z wytwórnią niezależną mik.musik.! Członkini zespołów Mołr Drammaz i The Complainer, które współtworzyła z bratem Wojciechem Kucharczykiem. Od ponad 20 lat zajmuje się pozasystemową edukacją muzyczną. Prowadzi liczne autorskie warsztaty muzyczne. Współpracuje z wieloma artystami z kraju i ze świata.Od stycznia 2017 roku prowadzi cykl audycji dla dzieci i rodziców Aukso4Kids we współpracy z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy Aukso.

„URODZINY PROSIACZKA”- czytanie dla maluchów

Jaki prezent przyniosła kura na pierwsze urodziny Prosiaczka? Dlaczego Borsuk- najlepszy przyjaciel o imprezie zapomniał? Co działo się podczas drugich urodzin? Bohaterem spotkania będzie -znany z książek Aleksandry Woldańskiej – Płocińskiej- Prosiaczek. Na milusińskich będą czekały niespodzianki, m.in. wielka pluszowa świnia i kolorowe balony ! Odświętne urodzinowe stroje mile widziane!

Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

„DŁUUUGIE KSIĄŻKI, czyli warsztaty tworzenia książek dla dzieci”- prowadzenie: Dominika Czerniak Chojnacka

Stworzenie książki to nie jest łatwa sprawa. Ale kiedy działa się wspólnie… wtedy może powstać coś niesamowitego i… bardzo długiego.

Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

Dominika Czerniak-Chojnacka – grafik ilustrator, plakacista; doktor sztuk pięknych, asystentka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, magister etnologii i antropologii kulturowej, z zawodu muzyk instrumentalista, podyplomowo pedagog. Koordynatorka i pomysłodawczyni ogólnopolskiego projektu promującego niewydane książki autorskie „Regał – spotkania z książką autorską”. Zajmuje się zagadnieniem książki autorskiej, książki obrazkowej, chorób ukrytych i „nową” obrzędowością rodzinną. Pisze wiersze i krótkie teksty, ilustruje, tworzy plakaty i książki autorskie. Współpracuje z licznymi wydawnictwami (m.in. Wydawnictwo Dwie Siostry, Babaryba, Egmont), magazynami (KUKBUK, Twoje Dziecko, hellozdrowie.pl), bibliotekami i licznymi ośrodkami kultury, dla których projektuje rozbudowane identyfikacje wizualne, plakaty i materiały promocyjne.

„KOMIKSOWO”- prowadzenie: Maciej Kur, Piotr Bednarczyk

Warsztaty dla miłośników komiksów chcących zgłębić tajniki pracy. Wymyślanie bohaterów, ciekawych historii i dialogów,a potem szkicowanie, rysowanie, poprawianie… oto wyzwanie dla adeptów sztuki tworzenia historii „z dymkiem”! Zapraszamy na spotkanie z twórcami serii przezabawych komiksów „Lil i Put”.

Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

Maciej „Maiki” Kur – scenarzysta i animator, reżyser seriali animowanych (Hip-Hip i Hurra, Żubr Pompik) oraz filmów dokumentalnych (Witold Giersz, Sztuka Animacji). Wraz z Piotrem Bednarczykiem autor serii komiksowej „Lil i Put” (nagrodzonej Nagrodą imienia Janusza Christy, obecnie ukazującej się w magazynie „Nowa Fantastyka” oraz podręcznikach szkolnych „Między nami”) oraz jeden ze scenarzystów serii „Kajko i Kokosz – nowe przygody”. Ze Sławkiem Kiełbusem tworzy komiksy przyrodnicze do magazynu „Salamandra”, a od roku 2018 scenarzysta serii „Oskar i Fabrycy” (rys. Mietek Fijał). Autor książki dla dzieci „Sylwia Sylwester jest Niecałopełnista”. Hobbystycznie malarz abstrakcjonista. Miłośnik komiksu, kina i animacji klasycznej. Jego komiksowymi idolami są m.in. René Goscinny, Don Rosa, E. C. Segar, Allan Moore i Janusz Christa. Nie trawi cynizmu, kocha spirytualizm i słanie pozytywnych wibracji.

Piotr „Bedyk” Bednarczyk- absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP, rysownik. W roku 2017 trafił na łamy podręcznika szkolnego do języka polskiego. Współautor oficjalnej kontynuacji kultowego komiksu Kajko i Kokosz-Nowe przygody. Storyboardzista oraz autor projektów plastycznych do filmów animowanych. Twórca murali członek kolektywu Świeżo Malowane. Miłośnik komiksów od małoluda.

„BUNT!” – warsztaty ilustratorskie- prowadzenie: Paweł Mildner

Zapraszamy wszystkich zbuntowanych, kontestujących, protestujących! Szczególnie tych w wieku nastoletnim. Wspólnie będziemy nie zgadzać się, tworzyć hasła rewolucyjne, wyrażać głos oburzenia! Ma być tak, jak Ty chcesz! Nikt Tobie nie będzie nic kazał! Nikt Tobą nie będzie rządził! To Ty decydujesz o sobie i swoim świecie!

Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

Paweł Mildner – ilustrator i grafik. Na co dzień pracuje dla czasopism i wydawnictw książkowych, prowadzi też warsztaty ilustracyjne. Czasami wymyśla własne książki, maluje obrazy i graffiti. Autor ilustracji do książek: „Rebelia. Urządź to po swojemu”, „Ptakty”, „Ciekawe co mysli o tym królowa”

Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Tychy, Miejskiej Publicznej Biblioteki w Tychcach, Fundacji PZU.

ORGANIZATORZY:
Miasto Tychy
PARTNERZY:
MBP Tychy, AUKSO, Fundacja ależ Gustawie, Mamy Projekt, Śląscy blogerzy książkowi, Fundacja PZU, Wydawnictwo Papilon
FINANSOWANIE:
Miasto Tychy, Fundacja PZU, MBP Tychy


Źródło : TYSKI Informator Samorządowy NR 37/564