Tychy i Bieruń połączone rowerami.

 


W niedzielę odbył się I Partnerski Rajd Rowerowy Tychy – Bieruń – Tychy dla uczczenia patronów miast Świętego Krzysztofa (Patrona Miasta Tychy) i Świętego Walentego (Patrona Miasta Bierunia).

Jednocześnie rajd rozpoczynał Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który kończy się 22 września dniem bez samochodu. W imprezie organizowanej przez Miasto Tychy, Miasto Bieruń i Stowarzyszenie Sportowe NOL-TYCHY pod patronatem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udział wzięło 542 rowerzystów.

– Tychy to miasto, które kocha sport i ruch na świeżym powietrzu, dlatego od wielu lat dbamy o to, by dobrze się w nim czuli także rowerzyści. Z myślą o nich stworzyliśmy liczne ścieżki rowerowe, stacje do naprawy rowerów, a także pumptrack dla tych, którzy lubią ekstremalne emocje i wyzwania.  Kampania „Rowelove Tychy” pozwoliła tyszanom jeszcze bardziej pokochać dwa kółka, natomiast „Tyski Rower” dał im szansę na nieograniczone, rowerowe wycieczki po mieście, a także alternatywny, ekologiczny transport do szkoły czy pracy – wyliczył prezydent Andrzej Dziuba.

Impreza swój start miała pod Gemini Park Tychy, gdzie uczestnicy otrzymywali pakiety startowe, w skład których wchodziła odblaskowa kamizelka i opaska, biuletyn informacyjny oraz napoje przygotowane przez sponsorów. – Takie rajdy mają swoje nadrzędne cele, przede wszystkim to promocja alternatywnego środka komunikacji ale również bezpieczeństwa. Dzięki takim wydarzeniom więcej osób porusza się w odblaskach co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego –  podkreślał Michał Kasperczyk, Radny Miasta Tychy organizator.

– Przyjemność jazdy na rowerze mieszkańcy naszego miasta doceniają na co dzień, co szczególnie jest widoczne podczas corocznego Rodzinnego Rajdu Rowerowego, który w tym roku zorganizowany był w Bieruniu już po raz 19., a w którym udział wzięło 850 osób. W tym roku miasto Bieruń organizuje lub współorganizuje rekordową ilość imprez rowerowych zapraszając na swoje trasy rowerowe wszystkich miłośników dwóch kółek – dodał Krystian Grzesica Burmistrz Miasta Bieruń.

Następnie pod eskortą policji i straży miejskiej przemieszczali się na półmetek w Bieruniu. Na półmetku na rowerzystów czekały konkursy koncert oraz posiłek ufundowany przez firmę Danone.

Meta rajdu miała miejsce pod Stadionem Miejskim w Tychach gdzie rowerzyści nie tylko mogli posilić się smacznym żurkiem i zimnym piwem bezalkoholowym ale również wziąć udział w targach czasu wolnego.


materiał nadesłany przez Stowarzyszenie Sportowe NOL-TYCHY