Kulinarny Ogień dla Świetlikowa.

 


Wielka bitwa kulinarna Szefów Kuchni ze Śląska, Zagłębia i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, konkurs kulinarny dla uczniów gastronomika z Zespołu Szkół nr 7 w Tychach, występ Raisy Miszteli, Macieja Lipiny, w roli prowadzącego Jacek Łapot z Kabaretu Kałamasz, animacje i zabawy dla dzieci, licytacje i wóz strażacki – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na uczestników charytatywnej imprezy “Kulinarny Ogień dla Świetlikowa.

Impreza odbędzie się 16 września w Restauracji Pod Napięciem w Tychach-Żwakowie, a dochód z wydarzenia, w całości powędruje na konto Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach.

Organizatorzy przygotowali na 16 września mnóstwo atrakcji. Impreza rozpoczyna się o godz. 12.00, kończy o godz. 22.00. Jeden z dwóch ważnych punktów programu to konkurs kulinarny: “Ziemniak pod każdą postacią” dla uczniów gastronomika Zespołu Szkół nr 7 w Tychach (tzw. Browarnik). Trzy drużyny złożone z uczniów i wylosowanych przez konkursowiczów szefów kuchni, będą przygotowywać najlepsze danie z ziemniakiem w roli głównej. Do dyspozycji uczniów będzie spiżarnia – bogato zaopatrzona w mięsa, warzywa, przyprawy i inne produkty ufundowane przez sponsorów.

Zamysł imprezy jest taki, by wprowadzić uczestników konkursu i widzów w klimat jesieni, a więc pieczonek, potraw z warzyw korzennych. Uczniowie mają się wykazać, ale ma to być też zabawa na luzie, bo celem jest zebranie pieniędzy na Świetlikowo – mówi Beata Szymula, szefowa kuchni z Restauracji “Pod Napięciem” – Planujemy urządzić wielki Kulinarny Ogień dla Świetlikowa! – dodaje.

W jury konkursowym znajdzie się jeden z właścicieli Restauracji Pod Napięciem – Dariusz Staniewski, Paweł Wójcik, prezes  Śląsko-Jurajskiego Stowarzyszenia Qulinarnego, Szef Kuchni, Przedstawiciel Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 7 w Tychach oraz jedna osoba z widzów, która wylicytuje miejsce w szanownym Jury.

Drugi ważny punkt imprezy to wielka bitwa kulinarna szefów kuchni, która rozpocznie się o godz. 17.30. Kucharze wykonają popisowe dania, m.in z ryb, drobiu i ze…strusia.

Impreza odbywa się na świeżym powietrzu, dlatego nie zabraknie kilkudziesięciu litrów żuru i grochówki z kuchni polowej, potraw przygotowywanych na wielkich grillach i patelniach (120 i 170 cm średnicy).

Dla dzieci przewidziano m.in. malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków prowadzone przez wolontariuszy i partnerów Świetlikowa, a także warsztaty sensoplastyki, odlewanki-malowanki, zabawa w glinie i taneczną “Zumbę”, prowadzone przez pracowników Szkoły Podstawowej Akademia Rozwoju „Otwarte Okno” w Tychach.

Wśród atrakcji skierowanych do dzieci i młodzieży także pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej Kostuchna, pokaz aikido w wykonaniu Śląskiej Akademii Aikido, oraz licytacje fantów przekazanych przez darczyńców (firmy i instytucje ze Śląska, głównie z Tychów).

Na imprezie wystąpi Raisa Misztela, tyska piosenkarka, artystka pochodząca z Ukrainy, a także Maciej Lipina, wokalista, gitarzysta, autor piosenek, założyciel i lider grupy Ścigani, odtwórca głównej roli (Ryśka Riedla) w spektaklu „Skazany na bluesa” w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Imprezę poprowadzi Jacek Łapot z Kabaretu Kałamasz, i Marcin Socha szef kuchni i właściciel bistra 7 Niebo z Jaworzna.

Atrakcje gastro, animacje i pokazy będą przerywane licytacjami i zbiórką pieniędzy do skarbonek Świetlikowa. Przedmiotów przekazanych przez darczyńców na licytację nie sposób wymienić. Lista rośnie

– Mamy m.in. podpisaną płytę Cree, płytę IRY z autografami, książkę Martyny Wojciechowskiej z dedykacją, koszulki znanych i lubianych sportowców i drużyn sportowych. Darczyńcy przekazali karnety fitness, vouchery do studia fryzjerstwa, na tatuaż, na warsztaty ceramiczne z dzieckiem, do sali doświadczania światła i podobne. Każdy uczestnik będzie mógł też nabyć potrawę przygotowaną przez szefów kuchni, żur, grochówkę, potrawy konkursowe i wykwintne dania przygotowane podczas wielkiej bitwy szefów kuchni. Nikt nie wyjdzie bez upominku, czy nagrody, a już na pewno nikt nie będzie głodny. Mamy nadzieję, że dopisze pogoda, frekwencja i że zbierzemy mnóstwo pieniędzy – dodaje Beata Szymula.

Główna idea imprezy, to zbiórka pieniędzy na budowę Świetlikowa, którego podopieczni to nieuleczalnie chore dzieci. To jedyne tego typu hospicjum w Polsce. Pieniądze zbierane są na remont i spłatę zobowiązań pierwszego etapu budowy – Centrum Opieki Dziennej dla dzieci, a także na rozpoczęcie budowy drugiego etapu – całodobowego Stacjonarnego Hospicjum dla dzieci.

Patronat nad imprezą objęli: Prezydent Miasta Tychy, Michał Kasperczyk, Radny Miasta Tychy, Śląsko-Jurajskie Stowarzyszenie Qulinarne,

Na imprezę serdecznie zapraszamy. Wstęp – wolny!

 

Program imprezy Kulinarny Ogień dla Świetlikowa 16.09.2018 “Restauracja pod Napięciem”, impreza plenerowa

godz. 12.00

Rozpoczęcie imprezy, informacja o celu imprezy (właściciel+Świetlikowo) przedstawienie uczestników (szefowie, kucharze, uczniowie), losowanie szefów kuchni do drużyn uczniowskich

Godz.13.00 – 15.00

Konkurs kulinarny Uczniowie Browarnika z Szefami kuchni w strefie grillowej

nazwa konkursu: “Ziemniak pod każdą postacią”

godz. 13.00-16.30 warsztaty Akademii Otwarte Okno z Tychów (sensoplastyka, odlewanki, malowanki, zabawa w glinie, Zumba taneczna) oraz malowanie twarzy i warkoczyki (strefa animacji)

godz. 15.00 Zakończenie konkursu

godz. 15.00 Pokaz Śląskiej Akademii Aikido

godz. 15.30 Zumba taneczna Akademii Otwarte Okno w Tychach

godz. 15.50 Ogłoszenie wyników, przyznanie symbolicznych nagród i dyplomów

godz. 16.00 Występ Raisy Miszteli

godz. 16.30 Wielka licytacja

17.30-18.30 Bitwa kulinarna Jura kontra Śląsk

Bitwa w formie pokazu kulinarnego, szefowie przygotowują proste potrawy z ziemniaka/kartofla, mięsa (struś, wołowina), kaszanki/krupnioka, jabłka itp.

Godz. 19.00-20.00 Występ Macieja Lipiny

Godz. 22.00 Podziękowanie i zakończenie imprezy

 

Licytacje

Pierwsza licytacja o godz. 13.30 – miejsce w jury konkursu kulinarnego. Kolejne licytacje fantów: od godz. 13.30 i o każdej wpół do kolejna licytacja.

 

Dodatkowe atrakcje:

Wóz kuchnia polowa na grochówkę i żur

Animacje dla dzieci

Wata cukrowa

Fotobudka

Warkoczyki i makijaże, malowanie twarzy

Potrawy konkursowe uczniów

Potrawy super Szefów Kuchni

Pokaz OSP Kostuchna


Kilka słów o Restauracji “Pod Napięciem”

Restauracja znajduje się w Tychach przy przystanku PKP Tychy-Żwaków, pod samym lasem. Serwuje kuchnię domową, śląską i polską. Specjalizuje się w organizacji imprez okolicznościowych, imprez plenerowych. Naszymi częstymi gośćmi, z uwagi na przebiegające przez miasto i las ścieżki i trasy rowerowe w stronę Wyr, Pszczyny, Mikołowa, Łazisk i Tychów, są oczywiście rowerzyści. Restauracja specjalizuje się także w organizacji imprez z muzyką biesiadną i śląską. Naszą najpopularniejszą imprezą jest Octoberfest ze znanym widzom TVS zespołem “Arkadia Band”.


Kilka słów o Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.

Hospicjum niesie pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom w dwojaki sposób:

  • Działający w Hospicjum Domowym lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholodzy oraz pracownicy socjalni opiekują się przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu nieuleczalnie chorymi dziećmi, obarczonymi ryzykiem przedwczesnej śmierci, w ich rodzinnych domach na terenie całego województwa śląskiego. Pod opiekę hospicjum trafiają dzieci w sytuacji, gdy lekarze w szpitalu wykorzystali już wszystkie możliwości, dalsze leczenie niesie coraz więcej cierpienia a dziecko i rodzice chcą wrócić do domu. Do domu, do własnego łóżeczka i zabawek. Z daleka od hałasu szpitalnego, w ramiona swoich najbliższych. Bo w domu dzieci mniej się boją…
  • Drugim obszarem działalności Fundacji jest opieka nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w Centrum Opieki Dziennej czyli w takim „specjalistycznym przedszkolu”, które zostało otwarte w czerwcu 2017 roku. Ze względu na swoje ciężkie choroby podstawowe nasi podopieczni nie mogą korzystać z innych ośrodków – OREWu czy oddziałów integracyjnych w przedszkolach lub szkołach. Poprzez opiekę nad dziećmi sprawowaną w Centrum staramy się odciążyć rodziców opiekujących się swym ukochanym, chorym dzieckiem – otrzymują Oni nieco czasu na spotkania z przyjaciółmi, chwilę odpoczynku, więcej czasu dla rodzeństwa chorego dziecka czy możliwość zadbania o samego siebie. Życie całej rodziny ma szansę powrotu do normalności. W czasie pobytu w Centrum Opieki Dziennej nieuleczalnie chore dzieci mogą doznawać doświadczeń, jakich nie są w stanie zapewnić im w warunkach domowych nawet najbardziej kochający rodzice. Nasi mali, chorzy przyjaciele mogą poszerzyć krąg swoich znajomych, których nie mają wielu z uwagi na trudności wynikające z choroby. Specjalistyczny zespół w składzie: opiekunowie medyczni, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog, oligofrenopedagog i logopeda starają się zapewnić im jak najlepsze warunki. Dbają o komfort i warunki higieniczne, w jakich przebywa chore dziecko; jest odsysane, gdy oddycha za pomocą rurki tracheostomijnej, a gdy nie potrafi połykać otrzymuje żywność przez PEGa. Jego możliwości poznawcze stymuluje w różnoraki sposób – poprzez muzykę, książki, zabawki, czy powstające, piękne akwarium morskie. Nasza wspaniała sala doświadczania świata służy specjalnej stymulacji sensorycznej, uwielbianej przez wszystkie dzieci, niezależnie od rodzaju choroby. W czasie każdego pobytu dzieci korzystają także z sesji fizjoterapeutycznej.

Fundacja Świetlikowo integruje lokalną społeczność, wyzwalając w niej chęć pomagania tym, którzy sami nie mają siły wołać o pomoc. Wspomagają nas także tyscy uczniowie i przedszkolaki, którzy pod opieką wychowawców odwiedzają nasz ośrodek z przedstawieniami, przygotowanymi w taki sposób, by dotrzeć do różnych poziomów percepcji naszych dzieci. W uatrakcyjnianiu pobytu dzieci Świetlikowo wspomagają woluntariusze o wielkich sercach.Fundacja nie miałaby możliwości działania, Centrum Dziennej Opieki nie miałby szansy powstać, a tyle dobra nie miałoby szansy się wydarzyć bez pomocy ofiarnych i wrażliwych darczyńców.

Aby wesprzeć kolejne rodziny będące w potrzebie Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci

Świetlikowo planuje w najbliższych tygodniach rozpocząć remont piętra budynku oraz budowę Hospicjum Stacjonarnego.