Gemini Park Tychy z doskonałą oceną BREEAM In-Use.

 


Gemini Park Tychy otrzymał proekologiczny certyfikat BREEAM In-Use, potwierdzający m.in. energooszczędność budynku oraz zaangażowanie inwestycji w troskę o środowisko naturalne. W procesie certyfikacji galeria zdobyła ocenę „excellence”.

Gemini Park Tychy oceniony – doskonale

Należący do Gemini Holding Gemini Park Tychy już z certyfikatem BREEAM In-Use. W przeprowadzonym przez asesorów procesie oceny ta najnowsza inwestycja handlowa w województwie śląskim zdobyła wynik „excellence”, czyli doskonały. Tym samym otwarte w marcu tego roku centrum handlowe dołączyło do wąskiego grona obiektów komercyjnych w całej Polsce, którym pomimo wyśrubowanych norm certyfikacji budynków, udało się zdobyć tak wysoką notę.

Asesorzy bardzo wysoko ocenili galerię we wszystkich 8 analizowanych kategoriach. Pod lupę wzięto m.in. dostępność środków transportu miejskiego, jakość zastosowanych przy budowie materiałów i konstrukcji,  gospodarkę wodną i odpadami,  efektywność energetyczną czy środowisko wewnętrzne budynku mające wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników.

Tu się oszczędza, ale nie na ekologii

Aż w 2 z 8 kategorii galeria zdobyła 100 proc. punktów! Tak wysoko oceniono zastosowane przy konstrukcji budynku materiały i technologie, a także gospodarkę odpadami. Bardzo wysoko oceniono także dostępność transportu publicznego, co jest zasługą m.in. bliskości przystanków i  aż 29 połączeń autobusowych i trolejbusowych  dojeżdżających do galeriinowoczesnego parkingu dla rowerzystów.

Jedną z wyżej ocenionych kategorii  była także gospodarka wodna. Asesorzy docenili m.in. fakt, że w łazienkach galerii zastosowano umywalki oraz sanitariaty ograniczające zużycie wody. Doceniono także rozwiązania galerii mające na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej m.in. zastosowanie oświetlenia LED.

Wysoką notę przyznano rozwiązaniom, które mają wpływ m.in. na zdrowie i samopoczucie użytkowników budynku. Zauważono liczne świetliki w dachu i wielkoskalowe wpuszczające do wnętrza budynku dzienne światło, nowoczesne strefy wypoczynku czy możliwość kontroli temperatury pomieszczeń.  Dużo punktów galeriadostała także za wykorzystanie terenów i ekologię, w tym m.in. za posadzenie ponad 10 tys. roślin i 2 h trawnika.

Chcąc być nowoczesnym obiektem handlowym musimy stosować się do zasad zrównoważonego rozwoju, to już dziś norma. Fakt, że udało się nam zdobyć tak wysoką ocenę tylko potwierdza nasze rozległe zaangażowanie na polu ochrony środowiska w procesie powstawania inwestycji oraz zarządzania nią. W efekcie możemy dziś mówić otwarcie o tym, że Gemini Park Tychy to obiekt przyjazny użytkownikom, ale jednocześnie zbudowany i funkcjonujący z poszanowaniem środowiska naturalnegomówi Tomasz Misztalewski, dyrektor Gemini Park Tychy.

Przyjazna inwestycja

Gemini Park Tychy to najnowsza inwestycja handlowa w portfolio Gemini Holding. Otwarty w marcu 2018 roku obiekt ma 36,6 tys. m kw. i mieści 130 sklepów. Podczas jego projektowania i konstrukcji zastosowano liczne rozwiązania, dzięki którym obiekt może dziś spełniać wymagania BREEAM In-Use.

Podczas budowy inwestor wykorzystał najwyższej jakości materiały budowlane i wykończeniowe, a także energooszczędne technologie. Bryła budynku została tak zaprojektowana, aby wpisać się zastane otoczenie, a nie je zdominować. W efekcie, elewacja ma zdecydowanie horyzontalny charakter z licznymi przeszkleniami, wpuszczającymi do środka dzienne światło, zmniejszając tym samym zużycie prądu. Na pasażach, parkingu, a także na jego elewacji zastosowano energooszczędne oświetlenie LED. Galeria wprowadziła także szereg usprawnień, które w codziennej działalności zmniejszają m.in. zużycie energii oraz wody.

Sam obiekt jest niezwykle przyjazny klientom. We wnętrzu budynku znaleźć można aż 11 stref wypoczynku różnego formatu, a także przestronny foodcourt z dziennym światłem.  Przestrzeń galerii spełnia także wysokie wymagania akustyczne, nie narażając użytkowników na nadmierny hałas.

We wnętrzach zastosowano oświetlenie barwą zbliżoną do naturalnego, przez co nie razi ono i nie męczy wzroku. Zastosowano także wentylację i klimatyzację stworzoną w oparciu o nowoczesne urządzenia. Zapewnia to zarówno tzw. komfort termiczny, jak również czyste powietrze na pasażu.

BREEAM In-Use to międzynarodowy standard służący do oceny proekologiczności istniejących już budynków komercyjnych. Skierowano jest on do zarządców nieruchomości, właścicieli oraz funduszy inwestycyjnych. Pozwala on ocenić zastosowane rozwiązania proekologiczne w budynku, a także wskazać obszary konieczne do ulepszenia. Certyfikat przyznawany jest przez BRE (BuildingResearch Establishment) na podstawie raportów licencjonowanego asersora.