4 miejsce koszykarzy GKS Tychy w gliwickim turnieju „Weekend z koszykówką”.

Turniej „Weekend z koszykówką” zakończył się zwycięstwem Sokoła Łańcut, który w finale pokonał Pogoń Prudnik 95:73. W meczu o 3. miejsce lepsze GTK Gliwice, które wygrało z GKS-em Tychy 123:73.

W spotkaniu o 3. miejsce zdecydowanie lepiej zaprezentowali się gospodarze. GTK zagrało zupełnie inny mecz niż dzień wcześniej. Wysoka dyspozycja w grze ofensywnej powodowała, że piłka co chwilę lądowała w koszu. Już od samego początku kolejne rzuty miejscowych zawodników trafiały do kosza. Serię celnych rzutów z dystansu rozpoczął Quinton Hooker, który kiedy złapał już właściwy rytm był nie do powstrzymania. W końcu w jego ślady poszedł także kolejny z Amerykanów, Jonathan Williams. Tyszanie starali się dotrzymywać kroku i również skupiali się na rzutach zza łuku. Dwa razy zza linii 6,75 metra przymierzył Piotr Hałas, a kolejne trzy „trójki” dołożyli jego koledzy i przewaga drużyna Pawła Turkiewicza po pierwszych 10 minutach była minimalna.

W drugiej kwarcie goście nie mieli już jednak za dużo do powiedzenia. Do skutecznych Amerykanów dołączył Damian Pieloch i przewaga GTK szybko zaczęła rosnąć. Gliwiczanie również lepiej prezentowali się w defensywie i GKS miał problemy ze zdobywaniem punktów. W zasadzie jedynym punktującym w tym fragmencie gry w szeregach przyjezdnych był Damian Szymczak, który powiększał dorobek swojego zespołu z linii rzutów wolnych. Ostatecznie miejscowi zdobyli aż 41 punktów w drugiej kwarcie i do przerwy prowadzili różnicą aż 25 punktów.

Gliwiczanie nadal mieli jednak apetyty na więcej i po przerwie cały czas dążyli do powiększania prowadzenia. Tym razem jednak ciężar zdobywania punktów został przesunięty bliżej kosza, a kolejne trafienia zapisywali na swoim koncie Maverick Morgan i Łukasz Ratajczak. Kiedy na koniec trzeciej kwarty „trójki” trafili Aleksander Filipiak i Hooker GTK miało już na swoim koncie 93 punkty.

Festiwal strzelecki trwał także w ostatniej części spotkania. I ostatecznie GTK zakończyło spotkanie z pokaźną zdobyczą aż 123 punktów, co pozwoliło zająć 3. miejsce w turnieju „Weekend z koszykówką”.

Zdecydowanie bardziej zacięty przebieg miał mecz finałowy. Przez długi okres czasu oba zespoły toczyły równorzędną walkę, ale od pewnego momentu zaczęła się zarysowywać przewaga Pogoni. Po dwóch celnych rzutach wolnych Macieja Strzeleckiego przewaga prudniczan sięgnęła już nawet 17 punktów (41:24). Sokół nie zamierzał jednak odpuścić i dzięki skutecznym akcjom Macieja Klimy i Kamila Zywerta przewaga prudniczan zaczęła topnieć. Tuz przed przerwą trafił jeszcze Adrian Warszawski i sokół tracił do rywala już tylko pięć „oczek” (45:40).

Po przerwie trwałą dobra dyspozycja łańcucian, którzy w końcu odrobili straty i objęli prowadzenie (47:48). Od tego momentu Sokół zaczął błyskawicznie odjeżdżać. Z dobrej strony w tym fragmencie spotkania pokazał się Artur Włodarczyk, który skutecznie powiększał dorobek swojego zespołu. Z każdą kolejną minutą dominacja zespołu prowadzonego przez Dariusza Kaszowskiego była coraz większa i ostatecznie zespół z Podkarpacia wygrał 95:73 i zwyciężył w całym turnieju.

Mecz o 3. miejsce:

GTK Gliwice – GKS Tychy 123:73 (27:24, 41:19, 25:14, 30:16)

GTK: Skibniewski 8 (2×3), Williams 29 (3×3), Piechowicz 6, Zmarlak 2, Morgan 16 – Hooker 19 (5×3), Ratajczak 13, Pieloch 10 (3×3), Filipiak 9 (1×3), Salamonik 9 (1×3), Jędrzejewski 2. Trener Paweł TURKIEWICZ.

GKS: Kulon 4 (1×3), Hałas 9 (2×3), Małgorzaciak 12 (1×3), Deja 3 (1×3), Nowerski 7 – Szymczak 23 (3×3), Kowalewski 12 (2×3), Usendiah 3, Fenrych, Musiał, Zawadzki. Trener Tomasz JAGIEŁKA.