IV Międzynarodowy Konkurs Plastyczno-Scenograficzny „Żywe Obrazy” [foto]

 


12 czerwca w Teatrze Małym  w Tychach odbył się finał IV Międzynarodowego Konkursu Plastyczno – Scenograficznego Żywe Obrazy . Uczniowie z całej Polski i Grecji prezentowali swoje prace w kategoriach „na żywo” i film. Zadaniem każdej z grup było przygotowanie prezentacji przestrzennej wybranego dzieła malarskiego .

W  tym roku tematem była Praca ludzi w malarstwie mistrzów na przestrzeni wieków. Mogliśmy oglądać dzieła takich mistrzów jak Rembrandt , Vermeer, Pissarro, Millet Chełmoński, Boznańska   i innych. Co roku finaliści nas zaskakują swoją pomysłowością, ale tym razem przeszli samych siebie w rywalizacji o złotą, srebrną i brązową ramę czyli pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Obrazy mistrzów nabierały kolorów i wychodziły w przestrzeń opowiadając nam historię bohaterów na nich przedstawionych.

Wyniki  IV Międzynarodowego Konkursu Plastyczno – Scenograficznego Żywe Obrazy

Kategoria  „na żywo”

I miejsce czyli ZŁOTA RAMA

 1. Zespół Szkół nr 3 w Mikołowie– „Pranie” Andrzej Wróblewski
 2. Szkoła Podstawowa nr 5 Tychy – ” Mleczarka ” Vermeera

II MIEJSCE CZYLI SREBRNA RAMA

 1. Zespół Szkół nr1 w Brwinowie / pod Warszawą – Rembrandt „Lekcja anatomii doktora Tulpa”
 2. Gimnazjum nr 11 Tychy – Olga Boznańska „Kwiaciarki”

III MIEJSCE I BRĄZOWA RAMA

 1. Gimnazjum nr 2 Tychy – J.F.Millet  „Kobiety zbierające kłosy”
 2. Szkoła Podstawowa nr  6 w Tychach – Gustave  Courbet  „Kobiety  przesiewające  zboże”

wyróżnienia

 1. Zespół Szkół w Bieniowie /Żary woj. lubuskie– ”Ceglarki ” Aleksander Kobzdej
 2. Gimnazjum 7 Tychy – Camille Pissaro „Praczki w Eragny”,

W kategorii film o złotą, srebrną i brązową ramę  otrzymują :

ZŁOTA RAMA czyli I miejsce

Gimnazjum nr 3 im. Józefa Chełmońskiego w Zielonej Górze – „Orka” Józef Chełmoński

II MIEJSCE CZYLI SREBRNA RAMA

Zespół Szkół w Przedmościu / Głogów Gimnazjum- „Egzekucja Lady Jane Grey”  Paul Delaroche

III MIEJSCE I BRĄZOWA RAMA

Szkoła Podstawowa nr 9 w Bytomiu – „Górnicy”  Witold Pałka

WYRÓŻNIENIE

Zespół Szkół  przy  Ambasadzie  RP  w  Atenach – ,,Kwiaciarki”  Olga  Boznańska

 

Prace oceniali jurorzy w składzie:

 1. Pani Beata Kordon -artysta plastyk zajmująca się malarstwem i grafiką, od wielu lat pracującą z młodzieżą , wieloletni metodyk , autorka podręczników szkolnych do przedmiotu plastyka wydawnictwa WSIP
 2. Pani Urszula Sych- Poposka – artysta plastyk, wieloletni nauczyciel plastyki i sztuki, laureatka naszego konkursu, prezes Fundacji „Art Szansa”
 3. Michał Litkiw – artysta plastyk, który jest twórcą spontanicznym . Posługuje się akwarelą, olejem, monotypią i collagem. Wprowadza także własne techniki temperowo-tuszowe, łączy grafikę z akwarelą, olej ze stalą i szkłem, członek Rady Fundacji „Art Szansa”.
 4. Krzysztof Spiechowicz – były dziennikarz Teleexpresu, współtwórca serialu dokumentalnego „Alfabet Mafii”, dziennikarz śledczy TVN „Uwaga”,
 5. Jakub Kabus – twórca Teatru HoM , reżyser wielu spektakli , scenograf i aktor. Człowiek bardzo wszechstronny i niezwykle uzdolniony.
 6. Pani Agnieszka Szczepańska – pracownik Teatru Małego w Tychach


Żywe obrazy to konkurs, który od wielu lat  tworzony jest Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach. Przestrzenne obrazy robione były przy okazji Dni Kultury Uczniowskiej dla uczniów gimnazjum. Pierwsze próby były może mniej efektowne od obecnie wykonywanych, ale praca nad nimi każdej z klas dawała wiele satysfakcji. Potem narodził się pomysł, aby zrobić z tego konkurs ogólnopolski.  I udało się, a w 2014 roku do naszego miasta przybyły grupy z różnych szkół w Polsce.  Tematem była twórczość Impresjonistów.  W 2015 roku  odbyła się druga edycja konkursu, a tematem było dziecko w malarstwie i tu efekty były fantastyczne. W trzeciej edycji po raz pierwszy konkurs miał rangę  konkursu międzynarodowego pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej,  a tematem była Scena rodzajowa w malarstwie.   Do wspólnej zabawy dołączyły wtedy szkoły z Irlandii.

W tym roku IV edycja konkursu miała temat Praca ludzi w malarstwie mistrzów na przestrzeni wieków.

 Tegoroczny konkurs wisiał pod znakiem zapytania, ale wyłącznie dzięki wsparciu Pani Darii Szczepańskiej  -zastępcy  Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych organizator (Stowarzyszenie Piątka Dzieciom przy ZSZOI w Tychach, ZSzOI w Tychach oraz Teatr Mały w Tychach) otrzymał dofinansowanie na nagrody.