Świetlikowo i Dom Hospicyjny przyjmują pacjentów.

 


W ciągu kilku ostatnich tygodni pracę w nowym wymiarze rozpoczęły dwa tyskie hospicja. W tym przy ul. Żorskiej jest kilkunastu chorych. Pierwszych pacjentów zaczęło też przyjmować Świetlikowo.

Jako pierwszy chorych zaczął przyjmować Dom Hospicyjny przy ul. Żorskiej. Trafiają tam oni od maja. Opiekują się nimi lekarze, pielęgniarki, wolontariusze i rehabilitanci.

– Tutaj na oddział przychodzi się tak, jak do domu. Są bardzo dobre warunki. Na oddziale jest przestronnie. W każdym pokoju jest telewizor. Cały czas otwarta jest kaplica – mówi Ilona Słomian, prezes Społecznego Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach.

Nieco ponad tydzień temu pacjentów zaczęło przyjmować także Świetlikowo, czyli pierwszy w Polsce tego typu bezpłatny ośrodek dzienny dla nieuleczalnie chorych dzieci. Nie oznacza to jednak, że jego budowa już się zakończyła. Cały czas potrzebne są też pieniądze (dużo firm czeka z płatnościami).

– Są już u nas pierwsze dzieci. Na razie w mniejszej ilości, bo jeszcze kończymy budowę półokrągłej świetlicy, ale codziennie można już spotkać uśmiechnięte buzie – cieszy się Natasza Godlewska, prezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci.

Oficjalne otwarcie Świetlikowa zaplanowano na 20 czerwca. Wtedy powinna być gotowa budowana obecnie świetlica, a ośrodek będzie mógł funkcjonować już w pełnym wymiarze.


Źródło : http://www.radioexpress.pl/