Requiem – Teatr Barakah w Pasażu Kultury Andromeda.

 


Pasaż Kultury Andromeda, Plac Baczyńskigo 2, Tychy – 28 kwietnia 2017 r., godz. 16.45

Najbardziej oryginalne przetworzenie dramaturgii Hanocha Levina na polskich scenach. Najpierw jest głos reżysera szepczącego do mikrofonu tytuł spektaklu, nazwisko autora, słowo-klucz do scenicznego świata: bajka o śmierci.
Cała scenografia Iwony Bandzarewicz to długa ławka ustawiona pod ścianą w kolorze rdzy, wygląda to tak, jakby jakąś metalową kurtynę zżerały przykurzone grudki-robaki. Jakby ludzie, którzy siedzą na tej ławce, czekali aż ta ściana rozpadnie się, zostanie zeżarta. I rzeczywiście siedzi na niej smutna, dojrzała kobieta z rudymi włosami. Wchodzą aktorki. Pięć młodych dziewczyn,
siadają i zaczynają śpiewać głosami starych kobiet, wykonujących
pieśni jeszcze starsze od nich. Dziewczyny razem z milczącą rudowłosą nakładają maski starców. I zmieniają się po kolei w bohaterów dramatu Levina. Starego opłakującego zmarłą żonę, młodą matkę idącą przez pola z trupkiem poparzonego dziecka w ramionach, dziwki jadące do miasta na zarobek, pijaków i anioły.
W sztuce Levina centralnym obiektem był wóz, którym furman wiózł całe to towarzystwo. U Gorczyńskiego zamiast wozu jest ławka pod ścianą. Jego świat nigdzie nie pędzi, nie kręci się wkoło, zastygł, lamentuje nad sobą. Jest rekonstruowany z innego brzegu, żywiołem młodości, energii tkwiącej w głosie.
Nasycenie poetyki Levina muzyką, akcent postawiony na stronę wizualną zmienia proporcje tej dramaturgii. Gorczyński estetyzuje skowyt, sublimuje atawistyczny strach przed śmiercią zawarty
w tej przedostatniej sztuce izraelskiego autora, już wówczas śmiertelnie chorego. Młody reżyser przełożył jego słowa na zastygłe obrazy, w których coś cudnie i tęsknie śpiewa oraz zasłonił nimi śmierć, zagłuszył ją. Uspokoił rozpacz bohaterów. Ten spektakl pamięta się zmysłami.

REŻYSERIA ▷ Maciej Gorczyński
AUTOR ▷ Hanoch Levin
TŁUMACZENIE ▷ Irit Amiel
SCENOGRAFIA/PLAKAT ▷ Iwona Bandzarewicz
OBSADA ▷ Aleksandra Nowakowska, Anna Bochniak-Frycz, Ewa Żurakowska , Alicja Mojko, Aleksandra Batko, Karolina Burek

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie teatru i na https://www.ticketportal.pl/Venue/1240002


Źródło : https://allevents.in/