Mediateka – kwiecień 2017

 


Nowy wiosenny miesiąc w Mediatece to 4 wydarzenia wpisane tradycyjnie w 4 cykle koncertowe realizowane pod patronatem Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. W ramach kwietniowych odsłon AUKSO MODERN, NEXT WAVE, POLISH SOUNDS i AUKSO4KIDS jak co miesiąc ambitne, nietuzinkowe i różnorodne propozycje programowe. Zapowiada się prawdziwa muzyczna uczta!
Serdecznie zapraszamy do Tychów!

01.04 [AUKSO MODERN] AUKSO plays KROKE

Kroke w jidysz oznacza Kraków, bo to jest muzyka żydowskiego Krakowa, tego którego już nie ma, ale który przetrwał w pomnikach kultury, atmosferze Kazimierza, pamięci dawnych mieszkańców. Założony w 1992 roku zespół nawiązuje do muzyki klezmerskiej, odważnie łącząc ją z tradycją innych kultur, głównie Bałkanów, ale też zupełnie współczesnymi wpływami. Pełne żaru kompozycje Kroke i brawurowe ich wykonania, zjednały zespołowi wielu fanów, w tym Stevena Spielberga (zaprosił ich, by uświetnili krakowską premierę „Listy Schindlera”), Nigela Kennedy’ego (co zaowocowało wspólnymi nagraniami i koncertami), Petera Gabriela (zaprosił grupę na swój festiwal Womad oraz do studia nagraniowego, czego efekty znamy z jego płyty „Long Walk Home: Music from the Rabbit-Proof Fence”) i Davida Lyncha (ich utwór trafił na ścieżkę dźwiękową „Inland Empire”).
08.04 [POLISH SOUNDS] Sorry Boys / Roma Tour / Tychy Mediateka / 08.04.2017

Mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale „Roma” – tak zatytułowany jest nowy album zespołu – zaprowadziła Sorry Boys do Tychów. O ile poprzednie wydawnictwa grupy, albumy „Hard Working Class” i „Vulcano”, były po prostu świadectwem dobrego rozeznania muzyków w indierockowej materii, o tyle „Roma” jest śmiałą, ponadgatunkową wizją, w której rock alternatywny żyje w symbiozie z lokalną tradycją. Najlepszym przykładem utwór „Wracam”, zarejestrowany z gościnnym udziałem kurpiowskiej śpiewaczki Apolonii Nowak, ale cała ta płyta brzmi po prostu odważnie i oryginalnie. Największym atutem formacji, która ma chłopców w nazwie, pozostaje jednak dziewczyna – utalentowana wokalistka i charyzmatyczna osobowość sceniczna Bela Komoszyńska. Sorry, boys – tu zwracamy się do pozostałych członków zespołu – ale w tym Rzymie cesarzowa jest tylko jedna.
15.04 [NEXT WAVE] Requiem Ludowe / Adam Strug & Kwadrofonik

Kwadrofonik narodził się z połączenia sił dwojga pianistów z Lutosławski Piano Duo z duetem perkusistów Hob-Beats Duo, co oznacza oryginalne brzmienie i niewyczerpane możliwości interpretacyjne. Adam Strug jest kompozytorem, poetą i wokalistą, o technice równie konserwatywnej, co brawurowej. Prowadzi zespół śpiewaczy Monodia Polska, wykonujący polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej. Wspólny materiał Kwadrofonik i Struga został oparty na tekstach z XIX-wiecznego „Śpiewnika Pelplińskiego” i nawiązuje do mazowieckich pieśni żałobnych. Funkcjonuje jednak poza czasem i gatunkami muzycznymi, w poruszający sposób przedstawiając moment przejścia od życia do śmierci. To muzyka, która zatrzymuje pędzący za oknem świat i gasi kolory. Koncert „Requiem ludowe” przypomina, że wszystko to marność… ale także to, że sztuka daje ukojenie.
22.04 [AUKSO4KIDS] Agogika / Ślimak – Gepard

Szybciej! Wolniej! Tempo! Równo! Żywo! Majestatycznie! Muzyka trwa w czasie a czas płynie. Tym razem poeksperymentujemy z tempem. Muzycy orkiestry Aukso zagrają dla nas fragmenty tego samego utworu w różnych tempach czyli z różną szybkością. Sprawdzimy jak zmienia się muzyka pod wpływem zmiany tempa. Dowiemy się co to jest METRONOM, jak wyglądał kiedyś, a jakie tzw. kliki używają współcześni muzycy. Spróbujemy grać, klaskać lub śpiewać z jego pomocą. Odkryjemy także tajemnicę nazwy pewnego popularnego sklepu internetowego. Połączymy dotychczas zdobytą wiedzę o elementach dzieła muzycznego. Zrozumiemy jak ściśle agogika łączy się z rytmiką i że nie zawsze szybciej znaczy lepiej. Zastanowimy się dlaczego często szybko to jednocześnie głośno, a wolno to cicho, choć to dwa zupełnie różne elementy.

 


Źródło : http://www.aukso.pl/