Za pół roku samorząd Tychów ma przejąć Szpital Wojewódzki.

 


Do połowy tego roku samorządy Tychów oraz sąsiedniego powiatu bieruńsko-lędzińskiego powinny stać się pełnymi właścicielami dawnego szpitala wojewódzkiego w Tychach i zarządzającej nim spółki – deklarują przedstawiciele samorządu woj. śląskiego, do którego obecnie należy szpital.

Przejęcie lecznicy (dawnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach) jednej z największych w regionie – przez lokalny samorząd, zwieńczy trwający od kilku lat proces przygotowań do tego przedsięwzięcia.

Przekształcenia zapoczątkowała formalna likwidacja pogrążonego w kłopotach finansowych szpitala w maju 2012 r. oraz rozpoczęcie – od 1 czerwca tegoż roku – działania przez spółkę Megrez, której udziałowcem był początkowo samorząd wojewódzki, a od 2014 r. także samorządy Tychów oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

W najbliższym czasie lokalne samorządy mają w całości przejąć spółkę wraz z obiektami szpitala.

W poniedziałek Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie zaakceptował sprzedaż na rzecz samorządu gruntów, na których znajduje się tyski szpital.

Jak tłumaczył marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, zgoda na zbycie działek to jeden z trzech elementów potrzebnych do sfinalizowania procesu przekazania szpitala; dwa pozostałe elementy to sprzedaż udziałów w spółce Megrez oraz umowa inwestycyjna, o której samorząd województwa rozmawia z władzami Tychów. Według marszałka, całość powinna być zamknięta do połowy tego roku.

– Myślę, że przed wakacjami spółka Megrez, czyli szpital w Tychach, stanie się własnością samorządu tyskiego i powiatu bieruńsko-lędzińskiego – zapewnił marszałek, przypominając, że pozytywną opinię na temat transakcji wydał niedawno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Absolutnie, przyspieszamy – dodał Saługa, nawiązując do ciągnących się wcześniej przez lata procedur w tej sprawie.

Według marszałka, poniedziałkowa zgoda sejmiku otworzyła drogę na przekazanie samorządowi Tychów gruntów pod szpitalem z odpowiednimi bonifikatami. Chodzi o sprzedaż kilku działek i zbudowanych na nich nieruchomości. Proponowana cena to 5 proc. wartości działek, czyli ok. 2 mln zł. Natomiast kolejna działka, dzierżawiona przez spółkę Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, ma być sprzedana po cenie rynkowej szacowanej na ok. 18 mln zł.

Po sprzedaży nieruchomości ma nastąpić zbycie udziałów samorządu województwa na rzecz Miasta Tychy i zawarcie umowy inwestycyjnej. Obecnie do województwa należy połowa udziałów w firmie Megrez o wartości ok. 9 mln zł.

Sprawa szpitala w Tychach stała się głośna wiosną 2012 roku, kiedy z zadłużonej placówki ewakuowano wszystkich pacjentów w związku z likwidacją szpitala. Krótko potem wznowił on działalność pod szyldem należącej do samorządu wojewódzkiego spółki Megrez i uzyskał kontrakt z NFZ.

Z czasem udziałowcami spółki stały się też samorządy Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego, jednak pełne przejęcie szpitala przez tyski samorząd przeciągały w czasie kwestie formalne, wycena majątku oraz brak ostatecznego porozumienia między stronami transakcji.

W maju 2012 r. działający od 1971 r. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 uległ likwidacji, a 1 czerwca 2012 r. w budynku szpitalnym rozpoczął działalność Wojewódzki Szpital Specjalistyczny prowadzony przez spółkę Megrez.

Szpital prowadzi 13 oddziałów, 4 zakłady, izbę przyjęć, poradnie przyszpitalne, poradnię nocną i świąteczną. Rocznie szpital przyjmuje ok. 18,5 tys. pacjentów, w poradni nocnej i świątecznej udziela prawie 30 tys. porad ambulatoryjnych, a w Izbie Przyjęć ponad 27 tys. świadczeń. Łącznie w ciągu roku placówka udziela ponad 78 tys. rozmaitych świadczeń zdrowotnych.


Źródło : http://www.rynekzdrowia.pl/