Dzielnicowi kontrolują stoiska z fajerwerkami i apelują o ostrożność.

 


Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców podczas wkraczania w Nowy Rok tyscy dzielnicowi wraz ze strażnikami miejskimi prowadzą kontrolę stoisk, w których sprzedawane są fajerwerki. Mundurowi sprawdzają głównie legalność dostępnych w sprzedaży fajerwerków i petard oraz pełnoletność osób kupujących towar.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców policjanci dzielnicowi wraz z funkcjonariuszami straży miejskiej prowadzą kontrolę stanowisk, w których są sprzedawane fajerwerki. Stróże prawa zwracają szczególną uwagę na legalność dostępnych środków oraz sprawdzają, czy kupujący towar są pełnoletni. Policjanci przypominają też, że materiały pirotechniczne są jedną z odmian materiałów wybuchowych dlatego podczas korzystania z nich musimy zachować szczególną ostrożność oraz używać ich zgodnie z instrukcją.

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.
UŻYWASZ – pamiętaj:

 • Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana
  w instrukcji obsługi.
 • Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem – stań z boku i trzymaj źródło ognia
  w wyciągniętej ręce.
 • Wybierz miejsce, w którym – korzystając z fajerwerków – nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz.
 • Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
 • Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków
  w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję – 997 lub 112.
 • Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną – 998, pogotowie- 999 lub 112.

Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/