Pokaz filmu „Cały ten cukier”.

 


caly-ten-cukierZ okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą (14.11.) odbędzie się bezpłatny pokaz głośnego australijskiego filmu dokumentalnego pt. „Cały ten cukier”. Pokaz jest dedykowany pracownikom tyskich placówek oświatowych oraz rodzicom, którym leży na sercu zdrowie ich dzieci.

Projekcja filmu odbędzie się 16 listopada b.r. w godz. 17:30 – 20:00 w sali kameralnej Miejskiego Centrum Kultury w Tychach przy ul. Bohaterów Warszawy 26.

Film trwa ok. 1,5 godziny. Jest to dość niezwykły dokument, zarówno ze względu na swoją treść jak i formę. Zwiastun można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/syeq8QVzzhU.

Słowo komentarza wypowie przy tej okazji współpracująca z organizatorem – fundacją jemyeko.pl psychodietetyczka Katarzyna Wrzos.

Gorąco zachęcamy do skorzystania z możliwości obejrzenia filmu, ponieważ w bardzo plastyczny i interesujący sposób daje on nam rzetelną wiedzę na temat wpływu tytułowego „cukru” na nasze zdrowie oraz… motywację do zmian.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy zgłosić wcześniej swój udział e-mailowo pod adresem: fundacja@jemyeko.pl lub telefonicznie/sms-em pod nr 509-828-411.

Partnerzy wydarzenia: Miasto Tychy, MASTER Odpady i Energia Sp. z o.o.
Patron medialny: Biokurier.pl – ogólnopolskie czasopismo i portal o produktach ekologicznych i rynku żywności ekologicznej (każdy uczestnik otrzyma bezpłatnie egzemplarz papierowego Biokuriera).

CAŁY TEN CUKIER
18 marca 2016
Reżyseria: Damon Gameau
Scenariusz: Damon Gameau
Operator: Judd Overton
Montaż: Jane Usher
Producenci: Nick Batzias | Damon Gameau | Rory Williamson
Produkcja: Australia 2014
Czas: 90 min.
„Cały ten cukier” to film, który właśnie o tym mówi. Damon Gameau przeprowadził niezwykły eksperyment, żeby pokazać, w jaki sposób obecna w tytule substancja wpływa na człowieka. Reżyser jadł tylko jedzenie określane jako „zdrowe”, a jednak zawierało ono duże ilości cukru. Film jest jednocześnie zabawny i pouczający, mówi o problemach przemysłu cukrowniczego, a także o tym, na których półkach w supermarketach znajdziecie niebezpieczne produkty.
„Cały ten cukier” zmieni na zawsze wasz sposób myślenia o „zdrowym” jedzeniu, a także wyjaśni, skąd wzięły się nasze obecne przyzwyczajenia kulinarne i co możemy zrobić, żeby je zmienić.
Żeby lekcja była bardziej wciągająca, Damon Gameau samego siebie uczynił obiektem eksperymentu. Reżyser nie jadł cukru przez trzy lata. Następnie, pod nadzorem naukowców i dietetyków, zaczął konsumować 40 łyżeczek tej substancji dziennie przez 60 dni. Sztuczka polega na tym, że nie spożywał on słodkich napojów, czekolady, lodów i innych słodyczy. Żywił się tylko tzw. „zdrowym” jedzeniem, które tak naprawdę również jest bogate w cukier. Chodzi np. o niskotłuszczowy jogurt, batoniki zbożowe, soki i płatki śniadaniowe.
Podczas trwania eksperymentu Damon odwiedził społeczność Aborygenów w Amacie w południowej Australii, żeby zobaczyć, czy rdzenni mieszkańcy są edukowani na temat efektów spożywania cukru i jak wpływa on na ich zdrowie.
Kolejnym krokiem była wyprawa do USA i spotkanie z czołowym ekspertem ds. cukru, a także z chłopakiem, który choruje, ponieważ ma w zwyczaju pić dziennie 12 puszek Mountain Dew.
Reżyser przygląda się także manipulacjom koncernów, które podstępnie dodają cukier do swoich produktów i robią wszystko, żeby konsumenci się o tym nie dowiedzieli.
caly-ten-cukier