Tychy gotowe na zimę.

 


plugi12 pługo-piaskarek, 18 ciągników, 6 samochodów dostawczych, 4 koparko-ładowarki i brygady do ręcznego odśnieżania będą miały do dyspozycji służby odpowiedzialne za „Akcję Zima” w tym sezonie w Tychach. Od 31 października sprzęt i obsługujące go osoby są w pełnej gotowości.

– W magazynach wykonawców czeka także 800 ton soli i 1000 ton piasku. Gdyby załadować na ciężarówki samą sól drogową, którą już zgromadzono w bazach i ustawić je jedna za drugą, to utworzyłyby sznur pojazdów wzdłuż całej alei Niepodległości – od estakady przy Straży Pożarnej, aż do skrzyżowania przy Policji. A to przecież zabezpieczenie tylko na początek zimy, reszta zamawiana będzie i dowożona na bieżąco – zapewnia Miłosz Stec – z-ca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Wszystkie pługo-piaskarki i ciągniki są wyposażone w GPS-y, które pozwalają zlokalizować pojazd na e-mapie i monitorować jego pracę.

Jak co roku pracę wszystkich służb miejskich koordynuje Miejski Ośrodek Dyspozycyjny przy Straży Miejskiej. Czynne są ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów MDO: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna 32 776 39 86. Z kolei pod numerem telefonu 501 46 42 46 lub 32 227 70 06 pracownicy MZUiM pełnią całodobowe dyżury, przyjmując zgłoszenia dotyczące zimowego utrzymania dróg.

– Dyżurni Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach przez cały czas są w stałym kontakcie z dyspozytorami firm realizujących „Akcję Zima” w sezonie 2016/2017, nadzorują i koordynują przebieg akcji, monitorują warunki atmosferyczne oraz stan dróg – mówi Wojciech Łyko – dyrektor MZUiM w Tychach.

W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg.

– Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK-1 i DK-86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK-44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym – według III standardu zimowego utrzymania – dodaje dyrektor Łyko.

Tej zimy za odśnieżanie dróg i chodników w Tychach odpowiada konsorcjum trzech firm: Master (lider konsorcjum), V&T oraz AN-EKO. Ci wykonawcy są już znani, bowiem wygrali trzyletni przetarg i pracowali na tyskich drogach w minionym sezonie.


Źródło : http://umtychy.pl/